Nacistická Veľká cena a príbeh najväčšieho britského závodníka predvojnovej éry

Dvadsiate storočie bolo významné aj rozvojom automobilizmu. S tým súviseli začiatky motoristického športu. Na pomerne kontroverznú a málo známu vec z tejto oblasti sa pozreli tvorcovia britského dokumentárneho filmu Nazi Grand Prix z roku 2004. V českej distribúcii dostal označenie Nacistická Velká cena.

Ide o príbeh Angličana Richarda „Dicka“ Seamana (1913-1939), ktorý pochádzal z Chichesteru. Patril medzi najslávnejších a najtalentovanejších automobilových pretekárov v medzivojnovom období. Bohužiaľ, mal smolu, že pretekal v službách nacistického Nemecka. To motoristický šport využívalo nato, aby ukázalo svoju dominanciu nad ostatným svetom. Keďže daný šport bol v tej dobe veľmi nebezpečný, pretekanie sa Dickovi stalo osudným. Jeho meno sa po vojne vytratilo z pamäte.

Spomínaný film prakticky mapuje jeho životopis od narodenia. Problémy v rodine, začiatky, vstup do nemeckého tímu a následnú smrť. Taktiež skvelo zachytáva začiatky motoristického športu – hlavne jeho využívanie v nacistickej propagande. Nevynecháva žiaden podstatný detail a rozprávanie vkusne dopĺňajú dobové zábery (hlavne z pretekov). Skrátka povedané, skvelý portrét človeka, ktorý sa preslávil v krutej dobe a jeho osud bol tragický.

Preto si myslím, že určite sa bude páčiť aj vám, čitateľom nášho webu.

P.S.: Osud Richarda „Dicka“ Seamana by určite vynikol aj v klasickom, hranom filme.

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: msmproduction.s3-eu-west-1.amazonaws.com/s3fs-public/history/dickseamanthumb.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.