Nacistické ženy – sadistické beštie (2. diel)

nacisticke zenyMená ako Josef Kramer, Rudolf Höss alebo Theodor Eicke sa počas nacistického režimu stali synonymom pre utrpenie a krutosť. Avšak aj mnohé ženy slúžiace nacistickému režimu vzbudzovali vo väzňoch strach, a to možno väčší ako v nich dokázali vyvolať muži. Z 37-tisíc dozorcov SS, ktorí dennodenne participovali na utrpení, mučení a smrti internovaných osôb, bolo približne 10 % žien. My vám v seriály Nacistické ženy – sadistické beštie prinášame príbehy tých dám, ktorým by krutosť a nasadenie, s akými sa tejto práce chopili, mohli závidieť aj ich mužské náprotivky. Jednou z takých žien bola Irma Grese, známa aj ako krásna beštia z Bergen-Belzenu.

Málo žien slúžiacich v SS skončilo na šibenici, no Irma napáchala na väzňoch toľko zla, že ju odsúdili na trest smrti obesením. Zároveň drží aj jedno smutné prvenstvo. Vo veku 22 rokov bola najmladšou popravenou dozorkyňou.

Irma Grese sa narodila 7. 10. 1923 vo Wrechen. Podľa všetkého pochádzala z normálnej roľníckej rodiny. V roku 1938 zanechala školu a začala pracovať na farme, potom v obchode a neskôr dva roky v nemocnici. Chcela sa stať zdravotnou sestrou, ale namiesto toho ju poslali pracovať do Koncentračného tábora Ravensbrück. Ako mnoho mladých v tej dobe, aj Irma bola ohúrená Hitlerovými rečníckymi schopnosťami, a tak sa pridala k Hitlerjugendu (Hitlerova mládež) a prijala jeho ideológiu. V marci 1943 ju prevelili do Auschwitzu a v marci 1945 sa stala vedúcou dozorkyňou v koncentračnom tábore Bergen-Belsen. Po oslobodení tohto tábora Britmi bola zadržaná spolu s ďalšími dozorcami.

Irma sa k vine nepriznala, ale mnoho vedúcich a dozorcov svedčilo proti nej. Hovorili, že to bola najzlovestnejšia a najnenávidenejšia osoba v tábore. Mnoho svedkov hovorilo o nemilosrdnom bití žien, až kým neskolabovali a náhodnom strieľaní väzňov z rozkoše. Vyžívala sa v týraní väzňov tým, že proti nim štvala svojich cvičených a napoly vyhladovaných psov. Zúčastňovala sa selekcie väzňov po ich príchode do tábora, kde určovala, kto pôjde do plynu. Tí, čo prežili jej týranie, hovorili, že tieto sadistické metódy jej prinášali sexuálne potešenie.

Fakt, že počas celého súdneho procesu prejavila len veľmi málo emócií a pri vynesení rozsudku smrti žiadne, svedčí o tom, že Irma Grese bola mladá nemilosrdná beštia bez štipky citu. Rozsudok bol vykonaný 13. 12. 1945 vo väznici Hameln.

_____________

Autorka: Lenka Levarská

Zdroje:

capitalpunishmentuk.org/irma.html

historytoday.com/lauren-willmott/real-beast-belsen-irma-grese-and-female-concentration-camp-guards

Obrázok: capitalpunishmentuk.org/irma3.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.