Nacistické ženy – sadistické beštie (4. diel)

alice-orlowskiV našom seriáli Nacistické ženy – sadistické beštie (1. diel, 2. diel, 3.diel) sme vám už priniesli niektoré príbehy žien, na ktorých krutosť a nasadenie, s akými sa chopili svojej práce, sa nechytali ani ich mužské náprotivky. Jednou z takých bola aj Alice Orlowski, ktorá sa ku koncu vojny zmenila zo sadistky na miernu dozorkyňu.

Alice Orlowski sa narodila 30. 9. 1903 v Berlíne ako Alice Minna Elisabeth Elling. V roku 1941 absolvovala tréning v koncentračnom tábore Ravensbrück a v októbri 1942 sa spolu s Hermine Braunsteiner stala dozorkyňou v Majdaneku v Poľsku. Obe sa tu stali najbrutálnejšími dozorkyňami. Pravidelne sa zúčastňovala na nakladaní áut ženami, ktoré boli určené do plynových komôr. Za účelom šetrenia miestom nebolo nezvyklé, že na dospelých hádzala ešte deti. Často čakala príchod nových väzňov, ktorých potom bičovala. Vyžívala sa najmä, keď ich  bičovala po očiach, čo bolo nielen bolestivé, ale spôsobilo to človeku neschopnosť pracovať. To znamenalo okamžitý presun do plynových komôr. Prácu si zrejme plnila poriadne, lebo postupne sa vypracovala na vyššiu pozíciu, kde mala pod sebou 100 žien, ktoré triedili ukradnuté veci od splynovaných väzňov. 

Začiatkom januára 1945 bola Alice Orlowski poslaná s väzňami na pochod smrti do Auschwitz-Birkenau. Tu sa jej správanie, ktoré bolo dovtedy označované za brutálne a sadistické, zmenilo. Už v polovici januára na pochode z Auschwitzu do Loslau poskytla väzňom aké-také pohodlie, ba dokonca s nimi spala na zemi. Okrem iného nosila smädným vodu. Dnes už môžeme len polemizovať nad tým, čo spôsobilo zmenu jej správania, no špekuluje sa, že cítila v kostiach koniec vojny, ako aj to, že ju budú súdiť ako vojnového zločinca.

Po skončení vojny ju sovietski vojaci zadržali a vydali do Poľska, kde ju mali súdiť za vojnové zločiny. Súd sa konal v roku 1947. Odsúdili ju síce na doživotie, no odsedela si len desať rokov a v roku 1957 ju prepustili. V roku 1975 ju však Západní Nemci vystopovali a opäť súdili. Zomrela počas procesu v roku 1976 vo veku 73 rokov.

_____________

Autorka: Lenka Levarská

Zdroje:

revolvy.com/main/index.php?s=Alice%20Orlowski

listverse.com/2012/10/30/10-female-concentration-camp-guards/

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/en/9/93/SS-Alice-Orlowski.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.