Nacistický Titanic

nacisticky titanicV tomto príspevku by som chcel čitateľom magazínu Magistra História predstaviť dokumentárny film, ktorý sa zaoberá málo známou udalosťou z čias nacistického Nemecka. 

Nacisti kládli veľký dôraz na propagandu. Tesne pred začatím bitky o Britániu dostali nápad natočiť dielo, ktoré bude prezentovať skazenosť Britov a ich chamtivosť. Malo ísť o príbeh najväčšej britskej námornej katastrofy, ktorá sa už tradične spája s luxusným zaoceánskym parníkom Titanic.

Dokumentárny film Nacistický Titanic pekne zachytáva produkciu filmu, ale upozorňuje aj na jednu podstatnú skutočnosť. Napriek tomu, že vojna odčerpávala Nemecku množstvo finančných zdrojov, režisér Herbert Selpin si vymohol dovoliť žiadať splnenie viacerých náročných požiadaviek ohľadne financovania (rozpočet filmu sa vyšplhal na neuveriteľné 4 milióny mariek) a tiež komparzu.

Nemenej zaujímavý je aj konečný osud tejto verzie Titanicu. Film bol síce dokončený, ba aj sa vysielal, ale dopadol o niečo horšie, ako sa očakávalo. Taktiež je tu zobrazené kruté využitie lode Cap Arcona, na ktorej bol film natáčaný. 

Spočiatku som sa obával, či tento dokument nebude zbytočne dlhý (1 hodina a 24 minút), musím však zdôrazniť, že jeho dĺžka vôbec neprekáža. Spracovanie je výborné a divák sa pri ňom určite nebude nudiť. Vytkol by som len malú nepresnosť. Podľa mojich informácií, problém skutočného Titanicu nespočíval v tom, že komory v trupe neboli vodotesné, ako je v programe uvedené. Išlo skôr o to, že prepážky medzi nimi neboli dostatočne vysoké. Ale to je len mala drobnosť. Ak vás teda môj tip zaujal, prajem obohadujúce pozeranie. 

________________

Dokumentárny film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: ecx.images-amazon.com/images/I/61aLRbM%2BYgL.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.