Najromantickejší zámok na Slovensku

Bojnice

Zámok z 12. storočia, dominanta mestečka Bojnice, je považovaný za jeden z najromantickejších zámkov sveta. Uvádzajú to viaceré zdroje a my im isto veríme. 

Ján Pálfy

Ján Pálfi

Hovorí sa, že Bojnický zámok dal gróf Ján Pálfi prestavať, pretože sa mu zapáčila jedna francúzska kontesa a on ju túžil zaujať tak trochu rozprávkovo. Toto je však asi iba legenda, oveľa dôveryhodnejšie sa javí verzia o tom, že gróf dal zámok prestavať kvôli svojmu nadšeniu pre renesančnú architektúru Talianska.

Pôvodne bol zámok drevený, ale po tom, čo sa dostal do vlastníctva rodu Poznanovcov, bol prestavaný na kamenný. Vo svojej dŕžave ho mal aj Matúš Čák Trenčiansky, nemanželský syn Mateja Korvína, Ján Korvín či rod Turzovcov, napr. Alexej I. Turzo (15. stor.), František Turzo (16. stor.)

K zámku patrí taktiež zimná záhrada a obrazáreň, kde sa nachádzajú krásne obrazy z obdobia medzi 16. – 19. storočím. Tieto obrazy sa zachovali práve vďaka koníčku majiteľa Jána Pálfiho, ktorý sa naplno venoval zberateľstvu a uchoval tak cenné kúsky.

O tomto grófovi sa taktiež zvykne hovoriť, že patril medzi najromantickejších panovníkov svojej doby, zároveň však vynikal múdrosťou a bol znalcom vo viacerých odboroch.  

Ako to už býva, tak aj k tejto pamiatke sa viaže zopár povier, povestí a legiend. Jednou z najzaujímavejších, ktorá zároveň najviac naháňa hrôzu, je tá o manželke mladého zámockého panovníka, ktorý ju obvinil z nevery. Ona sa rozhodla svoju nevinu dokázať skokom z Huňadyho veže do priekopy plnej kameňov. Povesť tiež tvrdí, že pani nezomrela, ale vzlietla do nebies a tí, čo jej neverili, zostali potrestaní. Tento príbeh je známy aj ako „Povesť o čiernej pani“. 

Aj v súčasnosti sa zámok teší veľkej obľube, je vyhľadávaným miestom turistov a milovníkov histórie. Každoročne sa tu organizuje množstvo podujatí. Návštevníci sa vždy snažia troška viac poodhaliť krásu a históriu najromantickejšieho slovenského zámku. Nájdete tu aj nie menej známy Bojnický oltár, ktorý sa nachádza vo veži. Každý „poriadny“ Slovák by mal toto miesto aspoň raz navštíviť. Treba si vážiť naše kultúrne dedičstvo a uctiť si ho napríklad aj pekným rodinným výletom.  

zima

Autorka: Nela Juričová 

Zdroj: skonline.sk, pluska.sk, cestovanie.pravda.sk

Obrázky: topky.sk, fotky.sme.sk, malackepohlady.sk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.