Najstaršie stopy talianskeho vína objavené

Stará keramika bola objavená v jaskyni na Monte Kronio v talianskom Agrigente na Sicílii.

Zvyšky vína sa našli vo veľkej keramickej nádobe, ktorá bola uložená takmer pred 6 000 rokmi v jaskyniach okultného miesta známeho ako Monte Kronio.

Archeológovia dokážu chemickými analýzami odhaliť v zdanlivo prázdnych nádobách zvyšky starých jedál a nápojov. V posledných rokoch výskumníci objavili napríklad zvyšky z vedľajších produktov, ktoré vznikajú pri výrobe piva a to na čínskej keramike staršej ako 5000 rokov a 7500 rokov starý mliečny tuk zo syrárne v Poľsku.

Vápencový vrch Monte Kronio, ktorý vyčnieva na juhozápadnom pobreží Sicílie, je známy sieťou hydrotermálnych jaskýň. Vzhľadom k tomu, že para vzniká pri podzemnej sopečnej činnosti, je v nich horúco a extrémne vlhko, pričom teplota vzduchu sa pohybuje okolo 38 stupňov Celzia. Ľudia tieto jaskyne navštevovali od čias neolitu hlavne pre ich liečivý kúpeľný efekt.

Davide Tanasi, archeológ na univerzite v južnej Floride uviedol, že jaskyne mali okultný význam a pri pobyte v nich sa návštevníkom pravdepodobne podávalo aj víno v špeciálnych nádobách.  

Tanasi a jeho talianski kolegovia odhalili v keramickej vzorke z Monte Kronia jednu z hlavných vínnych kyselín, kyselinu vínnu a jej sodnú soľ.

Archeologické dôsledky týchto nových objavov sú obrovské, najmä vzhľadom k tomu, že identifikácia produktu vína je prvou a najskôr overenou identifikáciou takéhoto produktu v archeologickom kontexte na Sicílii. Doteraz sa predpokladalo, že s výrobou vína sa v Taliansku začalo asi o 2000 rokov neskôr počas doby bronzovej.

Hoci tento objav je pravdepodobne dôkazom najstaršieho vína v Taliansku, nie je tým najstarším na svete. Vedci si myslia, že výroba vína začala na Blízkom východe asi pred 9000 rokmi. Zvyšky vína sa našli na 7000 rokov starej keramike z Hajji Firuz Tepe, neolitickej dediny v Iráne. Archeológovia tiež našli 6 100 rokov staré zariadenie na výrobu vína spolu s uschnutým hroznovým viničom a semenami v arménskej jaskyni.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/60295-oldest-italian-wine-discovered.html

Obrázok: siciliafan.it/wp-content/uploads/2014/09/01228.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.