Najväčšie staroveké nálezisko Zakaukazska nájdené pomocou satelitných snímkov

Vojenský veliteľ zabitý v boji s uviaznutým šípom v hrudníku je jedným zo zaujímavých nálezov archeológov v najväčšom pravekom sídle, ktoré bolo objavené v oblasti južného Kaukazu. Nálezisko sa odhaduje prinajmenšom na vek 3300 rokov a odkrýva zaujímavé hrobky, artefakty či architektonické prvky, vrátane veľkých múrov a vodných diel.

nalezisko-kaukaz

Obec na Didnauri v Gruzínsku, vzdialená asi 150 km východne od Tbilisi, je obklopená múrom dlhým asi 1,7 km a širokým 7 metrov. Jeho objaveniu predchádzalo minuloročné satelitné snímkovanie, ktoré vyvolalo podozrenie na existenciu starovekej civilizácie v tejto oblasti, no bez časového rámca.

Po preskúmaní sa objavil aj unikátny nález, hrob vojenského veliteľa s pozostatkami starovekého bojovníka, ktorý mal v oblasti žalúdka zapichnutý šíp, pričom vedľa neho sa objavila bronzová dýka z 13. storočia pred naším letopočtom. Odborníci z oblasti histórie sa zhodli, že nájdený šíp nepripomína šípy vyrobené v kaukazskej oblasti tej doby. Nebudeme však špekulovať o tom, kde bol hrot šípu vyrobený. Môžeme len polemizovať o tom, kto zabil veliteľa. Vzhľadom na umiestnenie mohli nepriateľské sily pochádzať z Európy, Malej Ázie, západnej Ázie či Stredného východu.

Archeológovia tiež zistili, že pod vrstvou kameňa sa nachádzajú tri ďalšie hroby. Objavili taktiež fragmenty kamenných konštrukcií v stenách osady. Gruzínske ministerstvo kultúry a ochrany pamiatok sa vyjadrilo, že rozsiahle archeologické vykopávky budú naďalej pokračovať až do konca roka 2016.

Vedci identifikovali aj systém na zásobovanie vodou a budovy, ktoré slúžili na rituálne alebo náboženské účely na Didnauri. Našli sa aj fragmenty bronzových artefaktov, hlinených nádob a kamenných zbraní.

Bronzová dýka nájdená v hrobke veliteľa sa datuje k roku 1300 pnl., kedy skončila doba železná a začala doba bronzová. Miestni náčelníci, ktorí aj zo svojich hrobov vyvolávajú zdanie bohatstva a moci, boli v kontakte s pokročilejšími obyvateľmi Akkadskej ríše v Mezopotámii. V tejto oblasti sa skôr sústredili malé skupinky, ktoré sa vyvíjali bez náväznosti na ostatných. 

Jednou z týchto kultúr bola Bedenis z východného Gruzínska okolo roku 2300 pred naším letopočtom. Ďalšou kultúrou tejto oblasti bola Trialeti, ktorá sa datuje do obdobia okolo 1500 rokov pred naším letopočtom, a ktorá stavala svojím umretým mohyly.

To všetko vypovedá o tom, že ľudia sa v Gruzínsku udržali mimoriadne dlhú dobu. Tu nájdené fosílie Homo erectus sú staré približne 1,8 milióna rokov.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojancient-origins.net/news-history-archaeology/largest-ancient-settlement-

south-caucasus-discovered-satellite-photos-020915

Obrázok: messagetoeagle.com/wp-content/uploads/2016/07/didnauri6.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.