Namiesto tehál lebky – veža postavená z lebiek

lebkyV staroveku bolo často vyvrcholením vojnového ťaženia zhromaždenie lebiek porazeného nepriateľa. V novodobých dejinách predstavuje Ćele Kula (veža z lebiek) pri srbskom meste Niš posledný a najlepšie zachovaný príklad tejto krutej tradície.

V roku 1809 povstali srbskí rebeli proti Osmanskej ríši. Poddimenzovaná armáda srbských rebelov čelila silnej 36-tisícovej tureckej armáde v blízkosti strategicky dôležitého mesta Niš na juhu Srbska. Povstalci sa namiesto kapitulácie alebo úteku nepriateľovi postavili. V momente, keď už povstalci vedeli, že je s nimi koniec, veliteľ Stevan Sinđelić vyhodil do vzduchu sud s pušným prachom, čím nezničil len celú svoju armádu, ale podarilo sa mu zabiť aj množstvo vojakov nepriateľskej armády, ktorí stihli prekonať obranné zákopy rebelov.

Tento akt rozzúril veliteľa tureckej armády, Hurshida Pashu, natoľko, že sa rozhodol udeliť Srbom krutú lekciu. Telá mŕtvych rebelov nechal znetvoriť, z ich hláv stiahol kožu, ktorú potom naplnil slamou a poslal do Istanbulu ako dôkaz tureckého víťazstva.

Z 952 lebiek mŕtvych rebelov nechal postaviť vežu, ktorá mala slúžiť najmä ako výstraha pred ďalšími pokusmi o oslobodenie. Veža sa pôvodne týčila do výšky takmer 4,5 metra a široká bola 4 metre. Tvorilo ju 56 radov a v každom rade bolo 17 lebiek na každej strane. Lebku Stevana Sinđelića položili na vrchol veže.

lebkova-veza

V najbližších rokoch po porážke si rodinní príslušníci poodnášali lebky padlých a riadne ich pochovali. Dnes sa vo veži nachádza už iba 58 lebiek.

Ćele Kula sa však minula účinku. Srbi v roku 1815 povstali proti Turkom opäť a tentoraz úspešne, čím si v roku 1830 vydobyli nezávislosť.

V roku 1892 nechali úrady postaviť okolo veže kaplnku, v ktorej je vystavená aj lebka Stevana Siđelića.

____________

Autorka: Lenka Levarská

Zdrojatlasobscura.com/places/skull-tower-nis

Obrázky:

assets.atlasobscura.com/media/W1siZiIsInVwbG9hZHMvcGxhY2VfaW1hZ2VzLzMxMnB4LUNoZWxlLWt1bGEuanBnIl0sWyJwIiwidGh1bWIiLCJ4MzkwXHUwMDNlIl0sWyJwIiwiY29udmVydCIsIi1xdWFsaXR5IDkxIC1hdXRvLW9yaWVudCJdXQ/312px-Chele-kula.jpg

assets.atlasobscura.com/media/W1siZiIsInVwbG9hZHMvcGxhY2VfaW1hZ2VzL2IzZWRhYjk4OTY1MzA2MGVhM19za3VsbHRvd2VyMDEuanBnIl0sWyJwIiwidGh1bWIiLCJ4MzkwXHUwMDNlIl0sWyJwIiwiY29udmVydCIsIi1xdWFsaXR5IDkxIC1hdXRvLW9yaWVudCJdXQ

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.