Nedotknutá „zamrznutá hrobka“ objavená na Sibíri

Pohľad na pohrebnú mohylu na južnej Sibíri. Na rovine je vidieť zreteľný kruh.

Archeológovia pracujúci na južnej Sibíri identifikovali nedotknutú zamrznutú pohrebnú mohylu, o ktorej sa hovorí, že môže obsahovať hroby skýtskych vládcov. Pamätník, ktorý je starší ako 2800 rokov a je širší ako dĺžka futbalového ihriska, by tak mohol byť najstarším a najväčším v regióne.

Skýti boli nomádi na koňoch, ktorí ovládali obrovský úsek centrálnych eurázijských stepí a trávnatých porastov v období od 9. storočia pred naším letopočtom až do prvého storočia pred naším letopočtom. Mali povesť obávaných bojovníkov. Grécky historik Hérodotos vo svojom opise po bitke v piatom storočí pred naším letopočtom tvrdil, že Skýti mali plášte vyrobené zo skalpov svojich obetí a na pitie používali šálky z ich lebiek.

Skýti síce nebudovali žiadne osady, no nechali za sebou obrovské pohrebné kopce, ktoré naplnili zlatými šperkmi, zbraňami či bohato zdobenými pohármi, pričom v niektorých boli objavené stopy drog ako napríklad ópium. Pretože mnohé z týchto kopcov sú postavené na trvale zaľadnenej pôde, niektoré hrobky sú úplne a doslovne zmrazené v čase. Archeológovia dokonca objavili skýtske ľadové múmie.  

Od sedemdesiatych rokov minulého storočia archeológovia vykopali niekoľko pohrebných kopčekov, nazývaných kurgany, v údolí Uyuk v ruskej republike Tuva, severozápadne od Mongolska. Táto oblasť sa niekedy nazýva aj sibírske „Údolie kráľov“.

Kurgany môžu mať priemer viac ako 100 metrov. Počas výkopov na kurgane Arzhan 2 našli archeológovia neuveriteľne neporušený hrob muža a ženy, ktorí ležali vedľa seba medzi viac ako 9 000 zlatými predmetmi.

Gino Caspari, archeológ na univerzite v Berne, hľadal satelitné snímky s vysokým rozlíšením v okolí tejto série hrobiek. Identifikoval tak kruhovú štruktúru uprostred močiaru pozdĺž rieky Uyuk. Z obrázkov dokázal Caspari vyčítať, že mohyla mala pravdepodobne radiálnu konštrukciu z drevených trámov alebo guľatiny pod hustou vrstvou kameňov.

Ďalším krokom bolo navštíviť tento pamätník, a tak švajčiarsko-ruská expedícia odcestovala na miesto v roku 2017. Podľa nedávnej správy v časopise Archaeological Research in Asia tím zistil, že „zmrznutá hrobka“ bola ušetrená rabovania kvôli jej ťažko prístupnému umiestneniu. Tento kurgan sa totiž nachádza päť hodín náročnej cesty terénnym vozidlom z najbližšej osady.  

Tím odobral vzorky dreva z kurganu a pomocou testovania rádioaktívnych uhlíkov zistil, že tieto sa datujú do 9. storočia pred naším letopočtom a stávajú sa tak jedným z najstarších v regióne. Kurgan aj odmerali a zistili, že sa rozkladá na priemere až 140 m.

V Eurázii nie sú známe žiadne ďalšie zmrznuté kurgany tejto veľkosti. Avšak, aj tieto hrobky ohrozuje globálny nárast teploty, ktorý by ich mohol znehodnotiť. V priebehu nasledujúcich rokov sa preto musia uskutočniť rozsiahle práce na vykopanie celého objektu a zachovanie vedomostí, ktoré nám môže poskytnúť.  

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/61432-frozen-scythian-tomb-siberia.html

Obrázok: tektvonline.com/wp-content/uploads/2018/01/scythian-tomb.jpg.838x0_q80.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.