Nelson Mandela – láska je ľudskému srdcu prirodzená

„V našom živote sa nijako obzvlášť nepočíta skutočnosť, že sme žili, ale to, akým spôsobom sme sa zapísali do života druhých na rozdiel od iných.“  

Verím, že Vám nie je neznáme, ale najmä ľahostajné meno muža, ktorý sa navždy zapíše do histórie aj ako Madiba (otec). Bol to práve on, kto zmenil život biedneho Afričana na dôstojnejší.

Meno Nelson Mandela môžete v posledných dňoch počuť opakovane v súvislosti so smutnou udalosťou a akýmsi uzavretím jednej významnej etapy. 5. december 2013 spojil národy, rasy i pohlavia, aby vyslovili posledné zbohom mužovi s veľkým M, pretože práve v tento zdanlivo obyčajný deň nás navždy opustil. Do pamäti sa zapíše aj ako prvý čierny prezident Juhoafrickej republiky. Nebál sa vystúpiť proti politike apartheidu, a teda proti rasovej segregácii (rasovej rozdelenosti). Za svojich 95 rokov si dokázal získať srdcia obrovskej masy ľudí a mnohí ho považovali za novodobého Mesiáša. Sám sa tomuto pomenovaniu bránil, pretože ak by bol Mesiášom, znamenalo by to obrovskú zodpovednosť a on sa necítil na to, aby niečo tak závažné uniesol. Za sprisahanie proti vláde sa ocitol vo väzení. Tvrdohlavo odmietal podmienečné prepustenie, za ktoré chcela vláda ako protislužbu zrieknutie sa ozbrojeného boja. Medzinárodný tlak mu však pomohol dostať sa na slobodu. Nelson Mandela (vlastným menom Rolihlahla Dalibhunga Mandela) bol tiež nositeľom Sacharovovej ceny, ktorú si zaslúžil ako bojovník za ľudské práva a slobodu, ako aj čestným držiteľom Nobelovej ceny mieru.

„Jeho odkaz žije v každom z nás a je iba na nás, ako s ním naložíme.“

Žiadne slová nedokážu dostatočne opísať stratu pre africký národ i celý svet. Aj keď sa Mandela narodil v kráľovskej rodine juhoafrického kmeňa Xhosa, nemal šancu nastúpiť na trón. Môžeme si povedať, že to bolo obrovské šťastie pre davy ľudí. Mladý Juhoafričan odišiel hľadať šťastie do Johannesburgu. Tu sa stretol s obrovskou priepasťou medzi dvoma základnými farbami – čiernou a bielou. Rasový nátlak stúpal a on sa zapojil do hnutia odporu. Vďaka obete, ktorú jeho boj vyžadoval, sa stal pre čierny kontinent tým najžiarivejším svetlom.

Nelson-Mandela

Vo svojich 80. rokoch sa tretíkrát oženil. O rok neskôr odstúpil z funkcie prezidenta a založil nadácie, ktoré budú fungovať i po jeho smrti. Jeho prioritou vždy bola demokracia, rovnosť a učenie. Aj napriek hrozným provokáciám, ktorým bol vystavený, nikdy neodpovedal na rasizmus rasizmom. Jeho život je inšpiráciou pre všetkých, ktorí sú utláčaní a zbavení práv, aby sa proti tomuto stavu nebáli postaviť. Posledná cesta s Nelsonom Mandelom bude trvať do nedele. Rozlúčky i pohrebu sa zúčastní tiež Barac Obama, ako aj jeho predchodcovia Clinton a Bush, ktorí si boli s týmto veľkým mužom blízki. Medzi trúchliacimi bude i princ Charles, ako aj iné významné politické či star osobnosti. A samozrejme tisíce neznámych, no nemenej smútiacich, „detí“ veľkého otca. V nedeľu (15. 12. 2013) sa uskutoční pohrebný rituál, ktorý je však iný, na aký sme tradične zvyknutí u nás. Pri africkom pohrebe sa veľa spieva, hrá na hudobné nástroje i tancuje. Takto sa zomrelému uľahčuje odchod na druhý svet a oslavuje sa jeho život, ktorý prežil na tejto zemi. A v prípade Mandelu je naozaj čo oslavovať. Nelson mal už dlhšiu dobu vážne pľúcne a ľadvinové ťažkosti, niekoľkokrát do týždňa musel ísť na dialýzu. Chorobe podľahol v domácom prostredí. Pohrebný sprievod bude celebrovať arcibiskup Tutu. Po vynesení rakvy na pohrebisko začnú modlitby a nad všetkými slávnostne preletia vojenské lietadlá. Potom bude Mandelova rakva uložená do zeme.

V pondelok (16. decembra 2013) vzdá prezident Zuma vďaku všetkým, ktorí si uctili pamiatku Nelsona Mandelu. Zároveň sa poďakuje za činy, ktoré Madiba vykonal pre svoj národ.

„O veľkosti jeho ducha svedčí i fakt, že nielen oslobodil južnú Afriku od strašnej vlády apartheidu a stal sa jej prezidentom, ale tiež to, že odpustil belochom, ktorí ho poslali na 27 rokov do väzenia.“

Nelson Mandela bol nielen inšpiráciou, ale i nádejou tam, kde zdanlivo nezostalo nič. Vzdal sa svojej slobody, aby ju priniesol druhým. Nebojoval iba proti bielej nadvláde, ale i proti čiernej, a teda proti nadvláde všeobecne. Išlo mu o demokraciu a slobodu spoločnosti, kde všetky osoby žijú v harmónií a majú rovnaké príležitosti. S jeho smrťou sa končí i jedna z najdôležitejších etáp afrického ľudu, no začína sa iná a treba veriť, že lepšia. Snáď nebolo to, čo robil otec pre svoje deti, zbytočné…

 Subjektívny názor (Magistra História): Môj názor vyjadrím cez slová samotného Nelsona Mandelu:

Nikto sa nerodí s tým, že nenávidí iného človeka pre farbu jeho pleti, jeho pôvod alebo jeho náboženstvo. Ľudia sa nenávidieť musia naučiť. A ak sa vedia naučiť nenávidieť, musí byť možné naučiť ich milovať, lebo láska je ľudskému srdcu prirodzenejšia ako jej opak.

Ľahký odpočinok a slobodu jeho duši…

Zdroj: news.com.au, cbsnews.com, nelsonmandela.org, vimeo.com

Obrázok: infowars.com

Facebook Twitter More...

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.