Nesmierne vydarený film o bratrovrahovi a zakladateľovi českého štátu

Medzi najznámejších českých panovníkov patria Přemysl Otakar I., Karel I. alebo Ján Luxemburský. No rovnako dôležitý bol aj kontroverzný Boleslav I. O ňom natočil režisér Dávid Slabý minulý rok dokument a nazval ho jednoducho Boleslav Prvý (Boleslav První).

 

Boleslav pochádzal z rodu Přemyslovcov. Narodil sa približne v roku 915 a zomrel asi v roku 967 (972). Jednou z vecí, ktorá ho ,,preslávila“, bolo zabitie staršieho brata Václava. Ten bol neskôr vyhlásený za svätého. Počas jeho vlády ale České kráľovstvo zaznamenalo mnohé úspechy.  (wikipedia.org)

Daný film je v podstate Boleslavovým životopisom. Je robený kombináciou výpovedí uvádzača a rôznych odborníkov (historik, archeológ atď.). Tvorcovia sa snažia jeho osobnosť oddeliť od nánosu legiend. Mnoho informácii o ňom a dobe, kedy žil, je najcennejšou zložkou tohto dokumentu. Dozviete sa to, že hoci nasilu prebral moc v rodiacom sa českom štáte, urobil aj veľa pozitívnych ťahov. Taktiež navštívime masový hrob v Budči a aj nemecký Regensburg. Nenájdete tu síce nejaké dramatické rekonštrukcie, no zaujímavé poznatky o Boleslavovom živote tento drobný nedostatok určite vyvážia.

Celkové hodnotenie: Tento film považujem za nesmierne vydarený. Výborne spracovaný, množstvo zaujímavých faktov. Určite si ho pozrite.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: 1gr.cz/fotky/idnes/18/093/cl6h/TS763edb_Boleslav20prvni_20171030_151502.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.