Nešťastie alebo atak teroristov?

V noci zo siedmeho na ôsmeho marca 2014 šokovala svet ďalšia zlá správa. Boeing 777-200 ER spoločnosti Malaysia Airlines, ktorý smeroval do Pekingu stratil kontakt s kontrolnou vežou Kota Bharu. Stroj zmizol skôr, než stihol nadviazať spojenie s čínskymi leteckými dispečermi. Svetové médiá aj analytici začínajú uvažovať nad dvomi možnosťami – lietadlo sa zrútilo do mora, alebo ho majú na svedomí teroristi.

0

Nápadné škvrny, ktoré budia podozrenie

Na pátranie po zmiznutom lietadle vyslala Malajzia tri lode pobrežnej strážejednu loď námorných síl. Celú akciu technicky doplnili zo vzduchu tri vrtuľníky. Ropné škvrny bolo vidieť včera o 11:30 hod. SEČ. Ropné škvrny sú podozrivé, ale lietadlo, ktoré ich zbadalo, nemohlo vtedy klesnúť nižšie, preto posielame do oblasti záchranárske lode,“ informoval médiá predstaviteľ vietnamskej vlády.

Teroristický útok?

Možno si pri tejto správe pomyslíme, že opäť sa strháva pozornosť sveta na terorizmus. Média informácie radi bagatelizujú, a pridajú niečo len ozaj atraktívne. V rámci objektívnych faktov však musíme o tejto možnosti aj skutočne uvažovať. Lietadlo prepravovalo 239 ľudí a Malajzijské aerolínie informovali aj o ich národnostiach. Po niekoľkých hodinách však ministerstvá zahraničných vecí Talianska a Rakúska oznámili, že dvom ich občanom, ktorí figurujú na zozname nezvestných, boli v Thajsku odcudzené pasy. Rím uviedol, že Talian Luigi Maraldi, ktorý mal byť v lietadle, cestuje po Thajsku, takže sa na palube nenachádzal. Hovorca rakúskeho ministerstva zahraničných vecí Martin Weiss sa zas vyjadril, že jedno meno zo zoznamu nezvestných sa zhoduje s rakúskym pasom, ktorý bol odcudzený pred dvoma rokmi v Thajsku. Nemenovaný malajský bezpečnostný technik sa podľa agentúry DPA domnieva, že náhle zmiznutie letu sa podobá bombovému útoku na lietadlo spoločnosti PamAm z roku 1988. Úrady momentálne prešetrujú informáciu dvoch pasažierov s ukradnutými pasmi, čo živí špekulácie, že zmiznutie lietadla je výsledkom teroristického útoku.

Malaysia_Airlines_Boeing_777-200ER_MEL_Nazarinia

Súčasná situácia

Bez ohľadu na to, čo je za zmiznutím lietadla, pilot alebo ľudia na palube nemali čas reagovať. Malajzijský minister dopravy Hishammuddin Hussein apeloval na obyvateľov svojej krajiny, aby nešpekulovali nad tým, čo je príčinou zmiznutia lietadla, ale aby počkali na výsledky vyšetrovania. Najnovšie informácie hovoria o tom, že lietadlo možno zmenilo pôvodný smer letu na Peking a vrátilo sa zrejme do oblasti, kde sa po ňom pátra. Pripustili to vyšetrovatelia na základe radarových záznamov. Oblasť pátrania preto rozšírili aj o západné pobrežie Malajzie. Zároveň sa stále vyšetruje aj možnosť teroristického útoku, keďže USA vyslala do Malajzie aj odborníkov z Národnej rady pre bezpečnosť dopravyagentov americkej FBI. O výsledku zmiznutia lietadla sa zrejme dozvieme v nasledujúcich dňoch.

Autorka: Stanka

Zdroj: TASR

Obrázky: i1.ytimg.com, upload.wikimedia.org

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.