Neznámy holokaust – dôkaz hrôzy

neznamy holokaustČitateľom magazínu Magistra História by som chcel dať opäť do pozornosti jeden silný, no zaujímavý dokument. V prípade, že sa zaujímate o krutosti holokaustu, 2. svetovú vojnu a dokážete sa povzniesť nad všetky tie zverstvá, aby ste aspoň máličko pochopili vtedajšie dianie, tento film určite stojí za pozretie.

Neznámy holokaust (Unseen Holocaust) pochádza z dielne filmového historika Jeremyho Hicksa. Ten objavil v ruských archívoch nezverejnené videa z činnosti Nemcov v okupovaných oblastiach vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Tie využil na to, aby divákom na západe pripomenul opomínanú stránku holokaustu, a teda aj činnosť nemeckých stúpencov Einsatzgruppenu. Snažil sa poukázať na to, že holokaust nebol len o koncentračných táboroch. Autor priznáva, že aj keď daný filmový materiál mal v dobe svojho vzniku skôr propagandistické ako dokumentárne účely, ide nepochybne o skutočný dôkaz hrôzy, aký je modernému človeku ťažko predstaviteľný.

Napriek tomu, že už som videl dosť dokumentov s podobnou tematikou, načerpal som mnoho nových poznatkov. Bola to zaujímavá ukážka nesmiernej brutality, ktorá dokonca šokovala aj jej vykonávateľov. Vieme, že jedným z dôvodov, prečo sa pristúpilo k realizácií koncentračných táborov bolo to, že viacerí aktéri týchto zločinov trpeli strašnými psychickými následkami.

Zhrniem to tak, že aj keď ste programy s podobnou tematikou videli, nemávnite nad týmto spracovaním rukou. Minimálne to obohatí vaše znalosti a opäť  sa raz presvedčite, akých krutosti je ľudstvo schopné. 

Dokument odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: bol.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.