Niektorých neandertálcov viedli ku kanibalizmu práve klimatické zmeny

Keď globálne otepľovanie zmenilo svet neandertálcov, niektorí z nich prešli na hrôzostrašné stravovanie.

Podľa hrozných dôkazov o kanibalskej udalosti, ktorú zdokumentovali vedci po objave v jaskyni na území dnešného Francúzska v 90. rokoch, bolo šesť neandertálcov zjedených svojimi spoluobčanmi neandertálcami asi pred 100 000 rokmi.

Podľa vedcov bolo príčinou tejto udalosti, pri ktorej padli za obeť kanibalizmu aj dve deti, práve globálne otepľovanie.

Kým sa predchádzajúce štúdie snažili na neandertálskych  pozostatkoch objaviť hlavne dôkazy o kanibalskom správaní neandertálcov, táto štúdia ako prvá ponúka dôvody pre potrebu tohto správania. Vedci zistili, že rýchle posuny v lokálnych ekosystémoch počas otepľovania planéty mohli vykynožiť niektoré živočíšne druhy, ktoré nendertálci jedli, čo ich nútilo hľadať obživu niekde inde.  

Výskumníci skúmali vrstvu sedimentu v jaskyni známej ako Baume Moula-Guercy v juhovýchodnom Francúzsku. Vykopávky z roku 1999 odkryli inému tímu vedcov 120 neandertálskych kostí patriacich šiestim jedincom, ktoré však vykazovali známky kanibalizmu.  

Neskôr, v roku 2014, analyzovala ďalšia skupina výskumníkov jaskynné ložiská do hĺbky až 8 metrov a rozdelila ich do 19 vrstiev spojených s tromi klimatickými zmenami. V tejto novej štúdii obrátili autori svoju pozornosť na vrstvu 15, silikátovú vrstvu sedimentu o hrúbke 40 centimetrov, ktorá leží vo výške 30 až 40 m od podlahy jaskyne.

V tejto vrstve boli drevené uhlie a živočíšne kosti tak dobre zachované, že vedci mohli zrekonštruovať environmentálnu vzorku spred 120 000 až 130 000 rokov. Zistili, že klíma v tejto oblasti bola pravdepodobne ešte teplejšia ako je dnes, a že prechod z chladného, ​​suchého podnebia na teplejšie sa udial rýchlo, podľa Emmanuela Desclauxa, spoluautora štúdie a výskumného pracovníka na univerzite v Nice Sophia Antipolis vo Francúzsku, „pravdepodobne v priebehu niekoľkých generácií“.

Keď zvieratá, ktoré kedysi obývali im známu krajinu postupne mizli, jedli niektorí neandertálci to, čo našli – svojich susedov.

Kanibalizmus nie je v žiadnom prípade u neandertálcov niečím ojedinelým či zvláštnym, podľa autorov štúdie ho praktizovali ľudia a ich príbuzní „od raného paleolitu až po dobu bronzovú a dokonca ešte neskôr“. Správanie hladujúcich neandertálcov v Baume Moula-Guercy by sa preto podľa tejto štúdie nemalo považovať za „známku beštiality či nehumánnosti“, ale za núdzovú adaptáciu v období krutého environmentálneho stresu.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65133-neanderthals-cannibalism-climate-change.html

Obrázok: thumbs-prod.si-cdn.com/PL9-lln5JZmQarZEzQSkEfAJCgw=/800×600/

filters:no_upscale():focal(1400×1000:1401×1001)/https://public-media.si-cdn.com/filer/77/

20/772078d1-e728-4f40-ac8d-36af2d2becc1/29080690335_75a8104b44_o.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.