Nové anglické tajomstvo: „Super-Henge“ odhalený

Zvyšky masívneho kamenného pomníka, 15-krát väčšieho ako známy Stonehenge, ktorý sa nachádza len 3,2 kilometra od Durrington Walls v Spojenom kráľovstve, boli nedávno objavené britskými archeológmi.

Kamenné monolity mohli byť súčasťou obrovského neolitického pomníka. Toto zistenie, ktoré vedci oznámili ešte 7. septembra 2015 na britskom vedeckom festivale v Yorkshire, by mohlo znamenať, že všetko, čo zatiaľ vieme o Stonehenge, by sa mohlo zmeniť. Kamene boli objavené pomocou technológie neinvazívneho diaľkového prieskumu.

Pohľad na Durrington Walls, pričom novo nájdené kamene reprezentujú žlté bodky

Zatiaľ nie je jasné, či kamene boli zahĺbené v rovnakom čase ako tie, ktoré tvoria Stonehenge. Nevie sa ani, na čo sa používali. Tí, ktorí študujú tajomné skalné pamiatky Veľkej Británie doteraz predpokladali, že ku významným kamenným pamiatkam patrí len Stonehenge a jedna menšia jemu podobná verzia, ktorá sa nachádza v blízkosti známeho pomníka. Teraz vedia, že to tak nie je. 

Takmer 90 obrovských kameňov objavených v Durrington Walls sa pôvodne mohlo týčiť takmer do výšky 4,5 metra. Podľa výskumníkov ich však asi pred 4500 rokmi zhodili. Kamene boli potom pochované pod nánosom zeme, ktorá meria asi 40 m naprieč a v niektorých miestach má hĺbku skoro 3 m. Tento masívny násyp tvorí vonkajší obvod Durrington Walls  „super-henge“.  

Durrington Walls je tiež obklopený 17,6 m priekopou. V jeho vnútri sa nachádza niekoľko menších ohrád a drevom obklopených kruhov. Masívny terénny pomník sa spája s osídlením starým asi 4500 rokov, ktoré podľa vedcov siahalo až do neskorých období neolitu.

Superhenge bol postavený na mieste prírodnej priehlbiny v krajine v blízkosti rieky Avon, ktorá bola obklopená kriedovým zrázom, alebo ostrými hranami kopca. Novo nájdené kamene mohli vytvárať falošnú stenu na juhu kopca, čím vznikla ohrada v tvare písmena C.

Aj keď žiadny z kameňov nebol doteraz vykopaný, vedci si myslia, že by mohli súvisieť s jediným veľkým kameňom v Durrington Walls henge. Tento pieskovcový balvan, známy ako „kameň kukučka“, s rozmermi 2 m na 1,5 m, naznačuje, že pochované kamene môžu byť tiež pieskovcové balvany, čiže rovnaké kamene z miestnych zdrojov, z akých je vytvorený aj Stonehenge.  

Profesor na School of Archeological Sciences at the University of Bradford v Spojenom kráľovstve, Vincent Gaffney, uviedol vo svojom vyhlásení, že tento zásadný objav nového kamenného pomníka, ktorý sa do značnej miery dochoval, má významné dôsledky pre naše chápanie Stonehenge a jeho významu pre celú okolitú krajinu. Gaffney a iní výskumníci zo Stonehenge Hidden Landscapes Project oznámili výsledky štvorročného prieskumu krajiny okolo Stonehenge. Prieskum bol vykonaný s použitím rovnakých neinvazívnych technológií ako bol georadar, ktoré viedli k objavu obrovských kameňov pod Durrington Walls.

Vo svojom prieskume výskumníci zistili, že Stonehenge je ďaleko od osamelej hromady masívnych skál stojacich v poli. Je tak pravdepodobne súčasťou komplexnej siete takzvaných „rituálnych pamiatok“, ktorá zahŕňa ďalšie oblasti obklopené drevenými stĺpiky, či drevenými, kamennými alebo hlinenými ohradami. Vedci tiež zistili, že Cursus, uzavretá obdĺžniková oblasť na sever od Stonehenge, je vybavená dvoma priekopami na oboch koncoch, ktoré sú zarovno s uličkami v Stonehenge, ktoré vedú do jeho vnútra a von z neho, a ktoré ladia s pohybom Slnka počas slnovratu.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/52112-super-henge-discovered-near-stonehenge.html

Obrázok: assets3.thrillist.com/v1/image/2651193/size/sk-2017_04_article_main_mobile;jpeg_quality=20.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.