Nôž mal namiesto amputovanej ruky

Táto kostra objavená v Taliansku má nezvyčajnú protetickú ruku: dlhý kovový nôž, ktorý je upevnený na predlaktie koženými popruhmi.

Pred 1500 rokmi utrpel muž v Taliansku úraz, pri ktorom prišiel o svoju pravú ruku, no mohlo ho to stáť aj život. Pri zranení stratil mnoho krvi, rana sa infikovala a neexistovali ešte žiadne antibiotiká. Ale on prežil!

Mužova končatina sa nakoniec uzdravila. Žil s ňou dlhé roky, možno dokonca desaťročia, až kým nemal takmer 50 rokov. Nakoniec svoju chýbajúcu ruku nahradil dlhým nožom, ktorý k amputovanej časti ruky pripevňoval koženými pásmi. Dnes je jeho telo uložené v nekropole v severnom Taliansku, obklopené viac ako 200 talianskymi kostlivcami a jedným bezhlavým koňom, ktorý sa stal obeťou bohom. 

Desivé detaily, vynárajúce sa okolo celkovej situácie muža, ktorý prišiel o ruku v čase, keď to mohlo a väčšinou aj znamenalo istú smrť, fascinujú vedcov už nejakú tu dobu. Jeho dožitie sa až do stredného veku nie je tak len jeho osobným víťazstvom, ale aj víťazstvom ľudstva.

Tím vedený výskumníkmi z Rímskej univerzity sa vyjadril, že tento nález ukazuje pozoruhodné prežitie po amputácii hornej končatiny v dobe pred objavom antibiotík. Prežitie tohto človeka svedčí o komunitnej starostlivosti, rodinnej spoluúčasti a vysokej hodnote, ktorá je priznávaná ľudskému životu.

Telo a čepeľ

Pozostatky tohto človeka boli exhumované asi pred 20 rokmi z Longobard Necropolis of Povegliano Veronese pri Verone v severnom Taliansku. Toto miesto, z obdobia rokov od 6. do 8. storočia nl, doteraz vydalo 164 hrobiek s 222 jednotlivcami (plus pohrebnú jamu obsahujúcu pozostatky dvoch chrtov a vyššie spomenutého koňa).

Výskumníci objavili túto špeciálnu kostru v hrobe samotnú, pričom k jej pravej ruke, ohnutej v lakti a preloženej cez hrudník bola pripevnená čepeľ noža. Už len ruka samotná upútala pozornosť vedcov, pretože jej uloženie bolo samo o sebe neobvyklé; všetci ostatní muži v nekropole boli pochovaní so zbraňami, no všetky ich ruky visia rovno dolu, uložené po ich stranách ich tiel. Ďalšia analýza odhalila, že pravá ruka chýba, že bola z predlaktia amputovaná jednou ranou a že kosti v ruke mali dostatok času na uzdravenie skôr, ako zomrel.

Na mieste, kde by mala byť pravá ruka muža, výskumníci našli protetickú končatinu vyrobenú z kožených pásov, bronzovú sponu a dlhý železný nôž, ktorý sa datoval až do konca 6. storočia. Analýza zubov ukázala, že jeden z horných rezákov bol výrazne opotrebovaný v porovnaní s okolitými zubami, čo naznačuje, že sa tento zub používal aj na niečo iné ako žuvanie – možno na uťahovanie popruhov na protetickej ruke?

Ako tento človek stratil ruku, ostáva tajomstvom. 

Avšak to, že prežil, vyzdvihuje úsilie na úrovni spoločenstva, ktoré sa vynasnažilo vytvoriť ideálne prostredie na liečenie. Udržiavali čisté životné prostredie a poskytovali mu intenzívnu starostlivosť v počiatočných fázach liečenia, pričom sa im podarilo udržať ho pri živote aj napriek výraznej strate krvi.

Na základe týchto zistení vedci uviedli, že je pravdepodobné, že muž stratil svoju ruku na bojovom poli alebo počas lekárskeho zákroku. Keby mu ruku odrezali ako súčasť nejakého trestu, nebola by mu pravdepodobne poskytovaná takáto starostlivosť.

Prečo nosil namiesto protetickej ruky nôž, ostáva však naďalej záhadou.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62330-italy-knife-hand-skeleton-amputation.html

Obrázok: en.protothema.gr/wp-content/uploads/2018/04/mw-640×418.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.