O atraktívnom politickom filme 13 dní

Studená vojna, našťastie, skončila (teda aspoň zdanlivo). No za dlhé roky svojho trvania sa svet ocitol vďaka nej viackrát na hrane, pretože tá „tichá“ ťahanica takmer prerástla do skutočnej vojny. Jedna z tých kritických udalostí prebehla v 60. rokoch na Kube. A práve o nej hovorí aj film 13 dní (2000). 

Kuba- ostrov slobody?

Špionážnemu lietadlu USA sa podaril husársky kúsok. Jeho posádka totiž odfotila presun ruských jadrových rakiet na ostrov Kuba. Táto udalosť odštartovala veľké množstvo ťažkých debát, špionážnych akcií a rozhodovaní v rámci možnej odpovede. V čele USA boli totižto predstavitelia, ktorí požadovali okamžitú vojenskú odpoveď. Našťastie tu prevláda zdržanlivosť, a tak je stále priestor aj na tajné vyjednávanie medzi USA a Sovietskym zväzom. Obidvom stranám je jasné, že prípadný vojenský konflikt by mal ďalekosiahle a neodvrátiteľné dôsledky na celý svet.

Atraktívny politický film

Väčšina deju filmu sa odohráva v kanceláriách, na rôznych rokovaniach, stretnutiach a podobne. Vo filme tak absentujú nejaké dych berúce výpravné scény (resp. ich počet je značne minimalizovaný). Na druhej strane, tvorcom sa podaril menší unikát. Napriek veľkému množstvu komorných scén vytvorili napínavý film, ktorý vás chytí už v prvej minúte a bude vás držať až do konca. Nechcem brať predstaviteľom USA zásluhy na zabránení jadrovému konfliktu, avšak tvorcovia si mohli trochu pátosu odpustiť. Hlavnú postavu stvárnil Kevin Costner, ktorý predviedol, že napriek vyššiemu veku nič zo svojho hereckého umenia nezabudol. Spoločne s ďalšími tvorcami tak vytvoril skvelý film, ktorý by si mal pozrieť každý milovník histórie.


_____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: timeentertainment.files.wordpress.com/2013/10/bruce-greenwood.jpg?w=720&h=480&crop=1

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.