O filme 9. rota

Neviem prečo, ale pre umenie z Ruska mám už dlhšie slabosť. Začalo to zrejme už kdesi na základnej škole, keď som čítal vojnovú literatúru z čias ZSSR od autorov, ktoré nepoznala ani naša slovenčinárka. A tak, keď som sa jedného dňa dostal k filmu 9. rota, ktorý mal hovoriť o ruských vojakoch bojujúcich v Afganistane, bol som viac než zvedavý, čo si tvorcovia pripravili.

Ľahko na cvičisku…

Dej filmu sleduje osudy viacerých mladých chlapcov, ktorí z rôznych dôvodov idú bojovať do Afganistanu. Skôr než odídu do cudzej krajiny, čaká ich tvrdý vojenský výcvik, vedený prísnym veliteľom, ktorý sa snaží vrátiť späť do bojov. Tento výcvik sám o sebe preverí ich odolnosť- či už psychickú alebo fyzickú. Po tejto náročnej skúške nasleduje samotné prevelenie do Afganistanu. Mladíci až tu pochopia, že výcvik bola tá najľahšia časť vojny.

Ruský pohľad na vojnu

Réžiu filmu 9. rota (2005) mal na starosť Fjodor Bondarčuk, ktorý si vo filme taktiež zahral. Treba uznať, že svoju prácu odviedol na výbornú. Čo sa týka spracovania (bojové scény, výprava), tak sa môže rovnať najväčším kasovým trhákom a veľkofilmom z celého sveta. Apropo, 9. rota sa taktiež zaradila medzi komerčne úspešné filmy. Zároveň ďalším pozitívom tohto filmu je bezpochyby  jeho realistickosť. Či sa už jedná o výcvik, vzťahy medzi vojakmi, alebo samotné boje. Rovnako máme dostatok priestoru bližšie spoznať hlavné postavy, a vidieť tak dopad vojny na ich psychiku. Tvorcovia sa zároveň vyhli prílišnému pátosu, čo osobne veľmi kvitujem (aj keď bolo pár scén, kde by sa dalo už o ňom hovoriť). Rovnako elegantne obišli komunistickú ideológiu, keďže vieme, že počas vojny v Afganistane ešte existoval Sovietsky zväz. A celkovo, film neobsahuje nejaké veľké zamýšľanie sa nad dôvodmi tejto vojny, resp. jej obhajovanie alebo kritizovanie. Jedine skrz vojakov máme možnosť vytvoriť si na ňu vlastný názor, resp. súhlasiť alebo nesúhlasiť s nimi.

9. rota je určite zaujímavý, veľmi dobrý a výborne natočený film, ktorý má potenciál osloviť fanúšikov vojnových filmov, akcie, ale aj histórie.

____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: cdn.empireonline.com/jpg/80/0/0/1000/563/0/north/0/0/0/0/0/t/films/

14097/images/ehHyGz7OM5SONHWKHhUMgH1IEAy.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.