O filme Dokonalý trik

Kúzla a triky ma vždy  fascinovali. Iste, mám na mysli skutočných iluzionistov, ktorí majú svoje vystúpenia naplánované do posledného detailu, a nie televíznych pseudo-mágov. Keď sa top režisér histórie Christopher Nolan rozhodne nakrútiť film o rivalite dvoch prvotriednych kúzelníkov s hviezdnym obsadením zasadený do obdobia prelomu 19. a 20. storočia, všetci ľudia ako ja majú o zábavu postarané. Nech sa páči, predstavujem film Dokonalý trik z roku 2006.

Smrteľná rivalita

Robert Angier (Hugh Jackman) a Alfred Borden (Christian Bale) patria medzi kúzelnícku špičku Londýna na prelome storočí. Ako to však býva, dvaja kohúti sa na jednom smetisku znesú len veľmi ťažko a profesionálna rivalita prerastie až do posadnutosti takých rozmerov, že sa nezastavia pred ničím. Špionáž, sabotáže, podvody, dokonca využitie najmodernejších technológii. Začína sa tak súboj dvoch majstrov svojho umenia o dokonalý trik. Súboj, ktorý však môže mať iba jediného víťaza.

História s príchuťou sci-fi

Už som spomínal, že film nakrútil Christopher Nolan, ktorý patrí medzi najlepších a najvizionárskejších režisérov celej histórie. Preto je samozrejmosťou, že po technickej stránke sa bude dať filmu niečo vytknúť len veľmi ťažko. Atmosféra starého Anglicka sa na nás valí z každej strany, pričom celkový dojem výrazne umocňuje skvelá výprava, ktorá sa dočkala aj nominácie na Oscara (spoločne s kamerou). Rovnako možno iba pochváliť herecké výkony, osobne by som najviac vypichol legendu menom Michael Caine. No a teraz niečo k histórii. Film je okrem skvelého trileru aj prehliadkou skutočného a poctivého kúzelníckeho umenia. Divák tak má možnosť vidieť množstvo trikov, ich nacvičovanie, a samotné predvádzanie. Doba, kedy musel byť iluzionista skutočne šikovný, a nie len mediálna hviezda. V tomto smere je Dokonalý trik skutočne skvelou exkurziou do histórie mágie. Zároveň sa však dostávame aj k mierne kontroverznejšej časti filmu. Zakomponovanie génia (akým nepochybne Tesla bol) do príbehu je zaujímavým spestrením, ba aj akousi poctou tomuto velikánovi dejín. Na strane druhej, film tým skĺzol z uveriteľnej a reálnej roviny do sveta sci-fi. Fanúšikov fyziky a jej histórie však určite poteší zobrazenie jeho viacerých reálnych objavov.

V každom prípade sa však nejedná o nič, čo by malo pokaziť inak skvelý filmový zážitok pri pozeraní Dokonalého triku.

_____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: i.ytimg.com/vi/DJQMmaDtpGE/maxresdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.