O filme Hákový kríž nad Rímom

Jednou z dôležitých súčastí druhej svetovej vojny bol aj pád Mussoliniho a následné boje v Taliansku. V roku 2008 bol natočený taliansky dokument s názvom Nazisti a Roma, pod českým názvom Hákový kříž nad Římem, ktorý sa venuje práve tejto téme. 

Fašistický režim v Taliansku pomaly začal strácať podporu občanov. To umocnilo aj americké bombardovanie Ríma 19. júla 1943. Mussoliniho zbavili vlády a internovali v hoteli Campo Imperatore. Jeho nástupca, premiér Pietro Badoglio, tajne plánoval uzavrieť mierovú zmluvu so spojencami. Neprehľadnú situáciu využili Nemci, ktorí Mussoliniho oslobodili a na severe Apeninského polostrova vznikol štát Talianska socialistická republika. Pre obyvateľov tak nastali krušné časy.

Daný film nie je zaujímavý ani tak z hľadiska unikátnych záberov, ale jeho prínos spočíva hlavne v oboznámení diváka so zaujímavými faktami. Ide najmä o intenzívnu odbojovú činnosť v tomto období v Ríme, ale aj kruté nemecké odpovede. Budete tu môcť počuť výpovede dvoch ľudí – historika a pamätníka.

Príbeh Ríma v období druhej svetovej vojny je síce dosť podobný ako zažívalo mnoho iných miest, no napriek tomu určite neoľutujete, ak si ho pozriete.

Film je momentálne prístupný aj Tu

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: ww2today.com/wp-content/uploads/2014/10/rome-1944.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.