O filme Hlídač č. 47

Filip Renč patrí medzi režisérov, ktorý už čo to nakrútili a napísali, prípadne aj odohrali. Jedným z jeho diel je film Hlídač č. 47, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 2008 na základe knihy autora Josefa Koptu.

Démoni vojny počas vojen

Ústrednou postavou tohto príbehu je veterán 1. svetovej vojny Josef Douša, ktorý príjme prácu ako ,,strážca železnice“, a tak je nútený odsťahovať sa so svojou mladou ženou na samotu. Jedného dňa zachráni istého mladíka pred samovraždou, pričom sa ukáže pravdivosť vety, že cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami. Zachránený mladík sa totižto zamiluje do Josefovej manželky, a tá mu nakoniec aj podľahne. Do toho všetkého Josefa stále trápia spomienky na vojnu a výčitky svedomia. Následná strata sluchu je len korunou jeho utrpenia. A hoci sa mu časom sluch vráti, Josef stále predstiera hluchotu, aby zistil, čo si o ňom ľudia myslia, či je otcom dievčatka, ktoré sa narodilo jeho manželke, a ako to vlastne je medzi mladíkom a jeho ženou. Toto divadielko mu vychádza, avšak ako veľká časť predstavení, aj toto smeruje k nevyhnutnej tragédii…

Obraz doby, obraz človeka

V prvom rade film Hlídač č. 47 považujem za pohľad na tragický osud človeka, ktorý sa snaží nájsť vnútorný mier po pekle, ktorým si musel prejsť. Zároveň je však aj obrazom doby, v ktorej sa tento príbeh odohráva. Realita života medzi vojnami je zobrazená cez osudy obyčajných ľudí, práve takých ako je Douša. Či sa už jedná o jeho manželku, zachráneného mladíka, zákerných služobníkov Pána, prípadne ostatných dedinčanov. Osobne by som najviac vypichol scénu, keď Josef ide žiadať o invalidný dôchodok ako vojnový veterán. Hoci sa dej odohráva už po vojne, prostredníctvom Josefových spomienok sa prenesieme aj na front a bojiská vojny. Po kostýmovej a výpravnej stránke je filmu ťažko niečo vytknúť, a tak sa celá história stáva ešte viacej autentickou. Hlavnú postavu, a teda Josefa Doušu, stvárnil Karel Roden. Čo povedať, tento muž by zrejme nezahral zle ani v tom prípade, keby sme ho nútili. Inak tomu nie je ani teraz, a teda predvádza vynikajúci výkon. Ostatní herci mu ale taktiež výborne sekundujú. A nás môže tešiť, že úlohy jeho manželky sa výborne zhostila slovenská herečka Lucia Siposová, taktiež nemožno opomenúť Vladimíra Dlouhého.

Hlídač č. 47 je hlavne ľudskou drámou, ktorá sa síce odohrala v histórii, ale nesie v sebe nadčasové posolstvo. A nielen preto tento film odporúčam.

_____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: mat.cz/matclub/pict/program_movie_cz/main/hlidac_cislo_47_web03.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.