O filme Kráľovstvo nebeské

Hoci sa za kolísku ľudstva považuje Afrika, treba uznať, že za kolísku vyspelej civilizácie by sme mohli považovať Európu. Predsa len, renesancia, priemyselná revolúcia, vedecký pokrok, to všetko sú udalosti, ktoré posunuli ľudí míľovými krokmi vpred. Avšak, aj dejiny starého kontinentu sú plné čiernych škvŕn, pričom jednou z nich sú, bezpochyby, aj križiacke vojny. Na tie sa zameral vo svojom ďalšom veľkofilme Kráľovstvo nebeské (2005) režisér Ridley Scott.

Cesta za vykúpením

V malej dedine (kdesi vo Francúzsku) žije kováč Balian, ktorý neprežíva práve najlepšie obdobie. Jeho žene sa narodilo mŕtve dieťa, a tak spáchala samovraždu. V tejto neľahkej situácii ho vyhľadá istý gróf, jeho biologický otec, a presviedča ho, aby sa pridal ku križiackej výprave. Balian to najprv odmietne, ale keď sa dostane do sporu s duchovným, ktorého zabije, rozhodne sa pridať k otcovej výprave a pokúsiť sa tak nájsť odpustenie. Cesta je síce dlhá a plná nástrah, ale napokon sa dostane až do svätého mesta. Krajina, kde spolu žijú kresťania a moslimovia je však najmä vďaka vysokým politickým hrám nebezpečným miesto pre život, pretože viacerí hodnostári sa neštítia na dosiahnutie svojich cieľov zatiahnuť všetkých do vojny. Balian sa vďaka svojim vlastnostiam dostáva do popredia a pre mnohých ľudí sa tak stáva poslednou nádejou.

Paralela so súčasnosťou

Každý, kto niekedy videl film režírovaný Ridleym Scottom, musí uznať, že rozoberať akékoľvek jeho dielo po technickej stránke je viac-menej zbytočné. Bohatá výprava vás najprv ohromí, aby vás následne preniesla do obdobia križiackych vojen. Tu by som chcel pochváliť ľudí, čo mali na starosť kostýmy, nakoľko svoju prácu odviedli viac než skvele. Rovnako to platí aj v prípade hercov- esá ako Irons, Neeson, Bloom alebo Norton nezostali nič dlžní svojej povesti. Prejavil sa tu talent tvorcov a štedrý rozpočet. Čo však považujem na danom filme za najväčší prínos, to je určite jeho posolstvo. Netreba hľadať veľa príkladov náboženského fanatizmu v súčasnosti. Kráľovstvo nebeské sa aspoň snaží ukázať, ako cestou by to mohlo fungovať.

Vďaka tomu tak máme možnosť vidieť po technickej stránke bezchybný film so silným posolstvom.

___________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: cdn2us.denofgeek.com/sites/denofgeekus/files/styles/main_wide/public/

2017/05/kingdom_of_heaven_directors_cut_underrated_1.jpg?itok=VvL1_kdj

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.