O filme Mongol- Džingischán

Dejiny sveta sú plné zaujímavých osobností. Niektoré sa zapísali do histórie v pozitívnom duchu, iné v o niečo horšom. No a potom sú tu historické postavy, ktoré je ťažké jednoznačne zaradiť do čiernobieleho sveta. Sem by som posunul aj najznámejšieho Mongola, ktorý je vďačnou témou aj pre filmárov. V roku 2007 mu venovali napríklad v rusko-nemecko-kazašskej-mongolskej koprodukcii film Mongol- Džingischán.

Malý vládca

Ako to v životopisných filmoch bežne býva, aj tu sa s hlavným hrdinom Temudžinom zoznámime už od jeho útleho detstva, keď sa spolu s otcom vyberie hľadať nevestu do druhej dediny. A hoci si ju nakoniec nájde, veci dopadnú inak ako dúfali. Chlapcov otec je zavraždený a jeho klan odmietne právoplatného nástupníka. Temudžin je nútený utiecť do stepí, aby sa zachránil. Život vo vyhnanstve má však množstvo úskalí, ktoré mladého chlapca zocelia, a napokon sa z neho stane jeden z najväčších vojvodcov v histórii celého ľudstva, slávny Džingischán.

Magická krajina

Krajina, z ktorej Džingischán pochádza, Mongolsko, je nepochybne krásna. Tento fakt si dobre uvedomovali aj tvorcovia. Počas celého filmu sa tak môžeme kochať úžasnými zábermi Džingischánovej vlasti. Možno práve pre nespochybniteľnú čarovnosť prírody sa autori filmu rozhodli miesto suchého životopisného diela, ktoré strojovo odsypáva historické udalosti, využiť aj trochu tajomna a mytológie. Osobne tento krok veľmi kvitujem, pretože ako som už povedal, danej lokalite a kultúre určite svedčí aj takáto tajomná atmosféra. To však neznamená, žeby tvorcovia v historickom ohľade niečo zanedbali, to rozhodne nie. Jediným možno trošku spornejším bodom je pozitívnejšie vykreslenie hlavnej postavy. Na druhej strane sa nájde málo filmov, kde by historické osobnosti zobrazili na 110% reálne. Ale späť k Džingischánovi. Aj napriek pozitívnejšiemu náhľadu na túto legendu film nestráca nič zo svojich kvalít. Minimálne je skvelou prehliadkou tradičnej kultúry a zvykov „Mongolovej“ pôvodnej vlasti. A to aj napriek absencii veľkého množstva epických a davových scén. Samozrejme sa nájdu aj také, obzvlášť záverečná bitka má čo ponúknuť. V každom prípade sa jedná o viac než zaujímavý počin vo svete kinematografie, a preto by si ho nemal nechať žiaden milovník kvalitných filmov ujsť.    

_____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: m.media-amazon.com/images/M/MV5BODlhNTk4ODYtOThlMy00N2E1LThkZDktZjZlMjE1Yj

M3YTgwL2ltYWdlXkEyXkFqcGdeQXVyNTAyODkwOQ@@._V1_.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.