O filme Nedodržaný sľub

Už dlhé roky sa hrdo radím k fanúšikom slovenskej kinematografie, ktorí radi chodia na nové filmy vytvorené v našej krajine do kina. No keď sa inak nedá, pozrie si ich aj v televízii. A práve to bol prípad filmu Nedodržaný sľub (2009), ktorý hovorí o osudoch slovenských obyvateľov židovského pôvodu počas 2. svetovej vojny na Slovensku, ale hlavne o živote Martina Friedmanna.

Neuveriteľná cesta

Martin je mladý židovský chlapec, ktorý žije na Slovensku a blížiace sa hrozby nacizmu si príliš neuvedomuje. Vojna a rasové zákony ho však nakoniec dobehnú, vrátane jeho rodiny, keď ich čaká deportácia do pracovného tábora. V ňom ale Martinovi pomôže prežiť futbal, keď si ho ako talentovaného športovca vyberú vedúci tábora do tímu. Tým však jeho cesta za prežitím len začína. Pobyt v ústave pre pacientov s tuberkulózou, život v kláštore, ale taktiež aj partizánske boje. Všade sa stretáva s antisemitizmom, a tak sa jeho boj o holý život stále viac a viac komplikuje.

Slovenský veľkofilm

Hoci nie sme v USA, kde sa na filmy míňajú milióny dolárov, tak Nedodržaný sľub je, bezpochyby, jeden z najvypranejších počinov v histórii našej republiky. Tvorcovia dokázali z toho, čo mali k dispozícii, vyťažiť maximum, a tak sa pri pozeraní filmu ocitneme v danej dobe. Veľmi príjemný je pohľad aj na veľké množstvo domácich hercov umne doplnených o tých zo zahraničia. Konečne aj našinci dostali možnosť riadnych charakterových rolí vo filme, a nielen plytké postavy v seriáloch. A treba povedať, že všetci zúčastnení podávajú výborné herecké výkony. Vystihnutie doby sa tvorcom rovnako podarilo, či sa už jedná o zmýšľanie ľudí, život v tábore, alebo partizánsky boj. A práve ten je v tomto filme vykreslený najzaujímavejšie. Žiadne idealizovanie partizánstva, žiadna snaha o čiernobiele charaktery, jednoducho realistický pohľad na všetko.

Na záver mi zostáva iba dodať, bodaj by na Slovensku vznikol takýto film každý rok. Naša kinematografia by potom vypadala úplne inak.  

_____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: tracker.badgateway.cz/torrentimg/10d2181c0c7ac85a5e1a0ce9b0a8acab04739f37.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.