O filme Posledný samuraj

Dejiny ľudstva sú plné rôznych udalostí a mnohé už zlákali nejedného filmára. Dnes som si pre čitateľov magazínu Magistra História vybral ako víkendový tip film Posledný samuraj (2003), kde hlavnú úlohu stvárnil hviezdny Tom Cruise.

Najťažšie rozhodnutie

Nathan Algren (Tom Cruise) sa ako veterán americkej občianskej vojny vydáva do Japonska, aby pomohol cisárovi v boji proti samurajom. Jeho úlohou bude vycvičiť armádu, nozároveň im ukázať a naučiť ich používať nové zbrane. Avšak, skôr ako o armádu vojakov sa jedná o skupinu sedliakov bez bojových skúseností. Tento fakt sa odrazí aj na prvej bitke medzi nimi a samurajmi, keď je cisárovo vojsko porazené takmer na hlavu. Nathan však prežije, a vďaka svojej udatnosti sa dostane do samurajskej dediny. Tu sa postupne zotavuje zo zranení, pričom sa stále viac a viac dozvedá o samurajskej kultúre, tradíciách a filozofii. Rozhodujúca bitka sa blíži a Nathan ma pred sebou ťažkú voľbu- pridať sa na stranu cisára, alebo bojovať po boku samurajov.

Filmové umenie

Na úvod si dovolím trošku kritizovať. Je vidieť, že film Posledný samuraj pochádza z Hollywoodu- šablónovitosť postáv a v istých pasážach predvídateľnosť. Na to sme si už alke zrejme všetci zvykli. No a teraz k pozitívam. Ako prvé určite zaujme krásna výprava a kostýmy, kde sa ich tvorcovia vybláznili v tom najlepšom zmysle slova. Taktiež zaujmú fantastické zábery, či sa už jedná o nádherné exteriéry, alebo aj architektúru vtedajšieho Japonska. Všetkému však jednoznačne kraľuje dedina samurajov. Ich spôsob života a celková filozofia je zrejme trošku upravená pre potreby filmárov, avšak nemyslím si, že by sa jednalo o nejaký obrovský zásah do histórie. Čo sa týka hereckých výkonov, tak tu tiež nemám čo vytknúť, keď Tom Cruise aj Ken Watanabe (nominovaný na Oscara) podali veľmi kvalitné výkony. Ďalšou drobnosťou, na ktorú netreba zabudnúť, je hudba od majstra majstrov Hansa Zimmera. To vraví samo za seba.

Pokiaľ očakávate výpravný film o dejinách Japonska, Posledný Samuraj by vás mohol nadchnúť.  

____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok:a.ltrbxd.com/resized/sm/upload/rk/js/if/or/the-last-samurai-

90-1200-1200-675-675-crop-000000.jpg?k=b8a09d89d0

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.