O filme Šedá zóna

Druhá svetová vojna je síce obľúbenou témou režisérov, no filmov priamo z prostredia koncentračných táborov nie je až tak veľa. Dnes si jeden taký predstavíme. Známy americký režisér Tim Blake Nelson natočil v roku 2001 snímok Šedá zóna (originálny názov The Grey Zone).

Základom filmu sa stali skutočné udalosti v Brezinke na konci druhej svetovej vojny. Dej sa odohráva v prostredí jedného zo Sonderkománd (zvláštna skupina židovských väzňov). Ich úlohou bolo doprevádzať ostatných do plynových komôr, spaľovať mŕtvoly a pripravovať plynové komory na ďalšie použitie.

Aj keď na prvý pohľad členovia Sonderkomanda pracujú ako obvykle, spolu s ostatnými väzňami naplno pripravujú vzburu. Pri svojej práci natrafia na mladé dievča, ktoré zázrakom prežilo plynovú komoru. Asistent doktora Mengeleho, maďarský žid Miklós Nyiszli, ju zachráni a členovia Sonderkomanda sa jej rozhodnú pomôcť. Pri vzbure síce všetkých zabijú, no podarilo sa im jedno krematórium vyhodiť do vzduchu.

Timovi Blake Nelsonovi sa podarilo pekne zachytiť tzv. morálnu rozpoltenosť – kvôli snahe prežiť kruté podmienky musia členovia komanda asistovať pri vraždení príslušníkov svojho národa. Dialógy, ktoré to zachycujú, sa skutočne vydarili.  V celom filme je množstvo drastických záberov – splynovanie, nakladanie množstva mŕtvol do pecí a podobne. Citlivejší diváci budú mať s tým zrejme problém. Vytkol by som slabé vykreslenie charakterov jednotlivých postáv. Dej je skôr zameraný na celú skupinu väzňov ako na samostatné postavy.

Niektorí komentátori v diskusiách filmu síce vytýkajú určité nedostatky – celkové prostredie tábora (išlo o jeho repliku, ktorá vznikla v Bulharsku), určité rozdiely oproti skutočnosti a podobne. Podľa mňa sú to však drobné detaily. Preto si myslím, že film oceníte aj vy.

_____________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51JPtJz9nrL._SY445_.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.