O filme Stalin a zrada Leningradu

Obliehanie Leningradu v bývalom ZSSR patrilo k najdramatickejším okamžikom druhej svetovej vojny. Všetky okolnosti, ktoré s tým súvisia, však nie sú úplne známe. Objasniť sa ich pokúsili autori britského dokumentu z roku 2002 s názvom Stalin and the Betrayal of Leningrad (český názov: Stalin a zrada Leningradu).

Operácia Barbarossa, útok nacistického Nemecka na ZSSR, začal 2. júna 1941. Nemci a ich spojenci spočiatku rýchlo postupovali. V rámci toho sa snažili dobyť aj Leningrad (terajší St. Peterburg). To sa im síce nepodarilo, ale mesto bolo  od 8. septembra do 27. januára obkľúčené. Kvôli tomu obyvatelia trpeli nepredstaviteľným hladomorom. Zásoby do mesta sa dovážali iba cez niektoré trasy (najznámejšia – cesta cez zamrznuté Ladožské jazero).

Okrem informácii o samotnej leningradskej blokáde sa v tomto filme dozviete o tom, ako vedenie štátu svojimi rozhodnutiami utrpenie obyvateľov zbytočne prehĺbilo. A navyše, ľudí, ktorí boli na čele mesta, čakal po vojne tiež krutý osud, a to napriek tomu, že zo začiatku boli považovaní za hrdinov. Nechýbajú dobové zábery, výpovede pamätníkov plus zopár dramatických rekonštrukcií, no odznejú tu aj informácie z denníkov obyvateľov mesta. To je podľa mňa jedna z najcennejších vecí na tomto dokumente.

Záver: Výborné spracovanie, zaujímavé informácie – jednoducho vydarený dokumentárny film. Kto si ho pozriete, určite nebudete ľutovať.


______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: nationalinterest.org/sites/default/files/styles/desktop__

1486_x_614/public/main_images/leningrad.jpg?itok=LQYor-tR

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.