O filme Zem nikoho

Po skončení 2. svetovej vojny zrejme všetci dúfali, že sa každý iný hrozný konflikt Európe vyhne. Opak bol však pravdou, čoho nespochybniteľným dôkazom je krutá vojna po rozpade Juhoslávie. V mnohých prípadoch by sa dalo hovoriť dokonca o absurdnosti. A práve tú zachytáva satirický film Zem nikoho (2001).

Zákop nových priateľstiev…

Samozrejme, že tento nadpis je myslený sarkasticky. Bosniansky vojak Čiki a jeho kamarát sa ocitnú v jednom zákope v zemi nikoho s Ninom, ktorý bojuje na strane Srbov. Problémom je to, že Čikiho spolubojovník leží na míne. Akonáhle by sa pohol, všetci traja by mohli zomrieť. O situáciu sa začnú zaujímať medzinárodné jednotky a rovnako aj novinárska obec, avšak nikto z nich nie je reálne schopní pomôcť týmto trom mužom.

Satira na vojnu

V prvom rade treba povedať, že film je jasným dôkazom absurdnosti vojny, ale namiesto toho, aby nám prinášal citové vydieranie a podobné scény, si tvorcovia vybrali cestu humoru a satiry. To ale neznamená, žeby sme popri scénam, ktoré vyvolajú široký úsmev na tvári, nemali možnosť vidieť aj tie dramatickejšie a vážnejšie. Označenie tragikomédia by celý film vystihlo zrejme úplne dokonale. Cez rozhovory dvoch hlavných protagonistov- Čikiho a Nina máme možnosť počuť argumenty a výčitky obidvoch bojujúcich strán, a tým pádom aj absurdnosť celej vojny, ktorá stála životy tisíce a tisíce ľudí. A práve tento satirický pohľad na absurditu konfliktu považujem za najväčší plus celého filmu. Úloha mierových zborov tu je vykreslená zrejme tak, aká naozaj bola, a teda akýsi pozorovatelia, čo aj keď sa snažia niekomu pomôcť, predpisy a nariadení im stoja v ceste. Po umeleckej stránke je tiež ťažko niečo vytknúť, keď všetko odsýpa tak ako má- herci, kamery, výprava.

Takže, ak má niekto záujem pozrieť si kvalitný film plný satiry na konflikt, ktorý prebiehal len pár sto kilometrov od nás, tak má námet.

_____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: images-na.ssl-images-amazon.com/images/M/MV5BMTIwODI0NjY

0N15BMl5BanBnXkFtZTYwMjE1Mjg3._V1_.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.