O knihe August 1968 a iné spomienky

Ako býva zvykom, ľudia, ktorí pôsobili vo významných funkciách počas rôznych historických období, zvyknú knižne vydávať svoje spomienky. Medzi takýchto patrí aj známy komunistický politik Peter Colotka. Minulý rok mu v pražskom vydavateľstve D + Gallery vyšla kniha  August 1968 a iné spomienky.

Peter Colotka sa narodil v roku 1925 v Sedliackej Dubovej (okres Dolný Kubín, Žilinský kraj). Na Univerzite Komenského v Bratislave vyštudoval právo. V roku 1947 vstúpil do KSS. Vystriedal niekoľko funkcií. Bol podpredsedom vlády, povereníkom a predsedom komisie SNR pre spravodlivosť, predsedom Federálneho zhromaždenia ČSSR, predsedom vlády SSR (Slovenskej socialistickej republiky). Patril medzi členov tvz. Barnabitskej komisie – skúmajúcej rozsudky voči komunistom obvineným z ,,buržoázneho nacionalizmu“. Taktiež pôsobil aj ako veľvyslanec vo Francúzsku a člen Medzinárodného súdneho dvora v Haagu. Navyše, v roku 1964 sa stal profesorom v odbore občianske právo. Zo strany ho vylúčili v roku 1990. (zdroj: wikipedia.org)

Témou knihy je hlavne obdobie okolo roku 1968, začiatok normalizácie, no spomienky pokračujú až do konca roku 1989. Autor opisuje, ako sa dostavil na tajne zasadnutie UV KSS konané tesne pred okupáciou, zrod Československej federácie, majstrovstva sveta v Tatrách, pokus Československa o zorganizovanie olympijských hier, výstavbu Gabčíkova, začiatok Gorbačovovej éry, sviečkovú demonštráciu (bol obviňovaný z organizácie zákroku proti nej). Okrem toho sa v knihe ešte nachádza rozhovor s ním (autorkou je spisovateľka Gabriela Rothmayerová), jeho básne, vyjadrenia jeho  známych a fotogaléria. Pri čítaní budete mať pocit, že skutočne ide o pomerne umierneného politika, klasické klišé – s mnohými vecami som nesúhlasil, páčila sa mi iba sociálna politika KSČ. Či tomu budete veriť vy, tak to je len a len na vás.

Každopádne je dobré, že táto publikácia vznikla. Ani názory z pomyslenej ,,druhej strany“ nie sú zlou vecou.

____________

Knihu hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: mrtns.eu/tovar/_l/320/l320877.jpg?v=1544797997

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.