Objavená 540-rokov stará strana zo stredovekej kňazskej príručky

Táto 540-ročná stránka, vytrhnutá z príručky stredovekých kňazov, bola nájdená v knižnici na univerzite v Readingu.

Knihovník v Anglicku narazil na zriedkavú stránku z doby začiatkov knižnej tlače.

540-ročný list pochádza zo stredovekej kňazskej príručky, ktorú vytlačil William Caxton, ktorý podľa vyhlásenia univerzity v Readingu začal s knižnou tlačou v Anglicku.

Erika Delbecque, knihovníčka pre osobitné kolekcie na univerzite v Readingu, našla tento list papiera skrytý v archíve a hneď tušila, že objavila niečo zvláštne. Je neuveriteľne zriedkavé nájsť neznáme listy od Caxtona a je prekvapujúce, že práve túto stranu mali roky naozaj „priamo pod nosom“.

Obojstranná stránka je pokrytá písmom v čiernej farbe a červenými odsekmi, ktoré ju podľa univerzity radia medzi prvé západoeurópske tlače.

Táto stránka bola vložená do inej knihy na nedôstojný účel posilnenia jej väzby. Delbecque a jej kolegovia zistili, že v roku 1820 knihovník na Cambridgiskej univerzite uložil stránku do väzby knihy, ale zjavne si neuvedomil jej hodnotu. Strana z 15. storočia skončila v súkromnej zbierke, ktorú pred 20 rokmi zakúpila univerzita v Readingu.

Stránka sa datuje do konca roku 1476 alebo začiatku roku 1477, kedy Caxton tlačil príručku známu ako „Sarum Ordinal“ alebo „Sarum Pye“. (Bodleovská knižnica na Oxfordskej univerzite má kópiu plagátu, ktorý inzeruje práve túto príručku a tvrdí, že je to najstaršia vytlačená reklama v histórii publikovania v angličtine.) Kňazov tento latinský text poúča o tom, ako sa má toto biblické čítanie používať a aké oblečenie sa má nosiť na omši počas rôznych náboženských sviatkov anglických svätých.

Tieto pokyny pôvodne spísal sv. Osmund, biskup z Salisbury v 11. storočí, pričom boli široko používané v Británii počas celého stredoveku až do protestantskej reformácie. Knihovníci na univerzite vedia len o jedinej sade fragmentov z verzie tejto príručky od Caxtona vo forme ôsmich strán z inej časti textu, ktoré sú umiestnené v britskej knižnici v Londýne.

Po založení tlačiarne v Londýne v roku 1476 Caxton hromadne vydával knihy ako „Canterburské poviedky“ od Chaucera a prvé anglické verzie klasikov ako „Ezopove bájky“ a Ovidiove „Metamorfózy“. Caxtonovi je taktiež často pripisovaná tlač niektorých prvých biblických veršov v angličtine.

Lotte Hellingová, bývalá zástupkyňa britskej knižnice a expertka na Caxtona vo vyhlásení uviedla, že je veľmi zriedkavé, že svetlo sveta uzrel neznámy kus tlače od Williama Caxtona. Stav tejto listiny je dobrý vzhľadom na to, že strávila približne 300 rokov vo väzbe knihy a ďalších 200 odpočívala zabudnutá v zložke fragmentov zachránených z iných väzieb.

Univerzita v Readingu má stránku tento mesiac vystavenú v oddelení špeciálnych zbierok školy.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/59087-page-from-medieval-priests-handbook-discovered.html

Obrázok: kulturologia.ru/files/u8921/religious-artifact-01.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.