Objavená nová mayská hrobka v Xunantunich v Belize

Veľa z dedičstva a bohatstva starovekého mayského mesta Xunantunich v Belize zmizlo pod rukami britského lekára ešte v 19. storočí. Množstvo ľudí je presvedčených, že išlo o bohapusté plienenie. Nedávno však archeológovia objavili veľkú hrobku, ktorá patrila pravdepodobne niekomu z kráľovskej rodiny.  

Jedná sa o prvú hrobku objavenú v Xunantunichu. Skrýva kostru človeka, ktorému chceli pozostalí prejaviť postavením hrobky svoju úctu. V hrobe našli archeológovia aj keramiku, nefrity a kosti zvieraťa, ktoré mohli na základe dlhej stehennej kosti patriť jaguárovi alebo jeleňovi.

Odborníci skúmali stehennú kosť ľudskej kostry, no taktiež vzhľad lebky a zubov. Na základe pozorovaní odhadujú, že patrili mužovi vo veku okolo 20 až 30 rokov.

Súčasťou výkopového tímu je aj archeológ Jaime Awe, ktorý sa vyjadril, že aj keď sa archeológovia venujú oblasti Xunantunichu od roku 1890, hrobku objavili až teraz. Ide o skutočne úžasný okamih. Viac ako sto rokov nepretržitých archeologických prác na stavenisku, pričom nikdy predtým nenašli hrob, prinieslo svoje ovocie. Jedná sa o jednu z najväčších pohrebných komôr, akú kedy našli.

Záznamy z týchto miest dokazujú, že mnoho mayských pokladov a historických artefaktov z tejto oblasti sa už dávno odcudzilo, pričom dnes sa nachádzajú v súkromných zbierkach a múzeách. Ich majitelia však pravdepodobne ani len netušia, odkiaľ tieto kúsky pochádzajú.

Mestu, ktoré prekvitalo okolo rokov 700 až 1000 nl, venovalo striedavo svoju pozornosť niekoľkých tímov. Od roku 1990 vedie vykopávky Richard Leventhal z Kalifornskej univerzity v Los Angeles.

Xunantunich tróni nad umelo vyrovnaným vápencovým hrebeňom (asi 183 metrov nad hladinou mora). Obydlia zaberajú plochu niekoľko kilometrov štvorcových. Nachádzali sa tu svätyne, administratívne budovy a domy pre vládcov Xunantunichu. Na východnej a západnej stene sa dajú rozoznať veľké štukové vlysy s rezbami astronomických symbolov, predstavujúcich boha Slnka, Mesiaca a Venuše.

Mesto bolo založené okolo roku 600 pnl, pričom slávu si udržalo približne 1300 rokov, kedy v spomínanom regióne zaniklo mnoho mayských miest. Prečo? To ostáva záhadou…

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj:

ancient-origins.net/news-history-archaeology/tomb-possible-royal-found-ancient-maya-site-xunantunich-belize-006388

Obrázok: mayanruinsweddings.com/blog/wp-content/uploads/2010/09/Xunantunich_020-web.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.