Obyvateľ Pompejí mal pred 2000 rokmi naozaj zlý deň

Archeológovia vyhĺbili kostru bezhlavého muža.

Archeológovia v Pompejách odkryli bezhlavý skelet nešťastného človeka, ktorý zrejme zomrel pri veľkom výbuchu hory Vezuv v roku 79 nl. Muž pravdepodobne prišiel o hlavu pričinením metrovej skaly.

Najmenej 30-ročný muž bol prvou obeťou, ktorú objavili na novom a nepreskúmanom mieste vykopávok nazvanom Regio V, ktoré sa nachádza severne od mesta Pompeje.

Generálny riaditeľ archeologického parku Pompeje Massimo Osanna sa vyjadril, že pracovníci vykopávajú všetko okolo nálezu s cieľom objaviť aj hlavu. Zdá sa, že skala mužovi rozdrvila hrudník aj hlavu. Hoci to vyzerá tak, že ho zabila skala, keď sa snažil utiecť po erupcii, pravdepodobne to tak nebolo. Usmrtila ho skôr hustá vrstva horúceho popola, lávy a plynu (zvaná aj pyroklastický prúd), ktorá sa sformovala po výbuchu sopky a zahltila okolitú krajinu.

Archeológovia toto telo našli na prvom poschodí budovy nad vrstvou zvanou „lapili“ alebo malými skalnými úlomkami zo sopky. Skelet bol v pozícii, ktorá naznačovala, že muž bol odhodený veľkou silou, pravdepodobne z pyroklastického toku. Vzhľadom na to, že v mužovej holennej kosti našli lézie, mali vedci podozrenie, že mohol mať infekciu kostí, ktorá mu zabránila v rýchlom úteku.

Minulý rok vo februári objavili vedci na mieste iných vykopávok kostru sedem alebo osemročného dieťaťa, o ktorom si mysleli, že hľadal úkryt vo verejných kúpeľoch. Zadusil sa však mrakom popola.

Muž a dieťa boli len dvaja z tisícov ľudí, o ktorých sa predpokladá, že zahynuli pri katastrofickej explózii vrchu Vezuv, ktorá sa konala pred takmer 2000 rokmi a pochovala Pompeje pod 19 až 23 metrovou vrstvou sopečného popola. Množstvo kostier sa v tejto vrstve popola aj zachovalo, a tak vedcom poskytovali už od 18.storočia (kedy sa začalo s vykopávkami) možnosť nazrieť do ich životov a smrti v starovekom rímskom meste.

Podľa Ossanu však práve novými techniky výkopov, ako sú drony, laserové skenovanie a fotogrammetria (merania z fotografií), nové objavy skeletov môžu poskytnúť oveľa podrobnejšiu výpoveď o príbehoch starovekých Pompejí a o ich zániku. S týmito rôznorodými technológiami  sa teraz dá zdokumentovať skoro všetko.  

Ako jediná aktívna sopka na kontinente v Európe predstavuje Vezuv aj naďalej obrovské riziko hlavne pre blízky Neapol a okolité mestá. Vedci sa stále obávajú možnosti jeho výbuchu a následných vážnych škôd. Predsa len, Vezuv zničil Pompeje za neskutočných 25 hodín.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62686-decapitated-skeleton-pompeii-eruption.html

Obrázok: ukdaynews.biz/wp-content/uploads/2018/05/29/pompeii-man-had-a-really-really-bad-day.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.