Odkiaľ sa vzali obyvatelia Veľkonočných ostrovov?

Veľkonočný ostrov je známy týmito kultovými sochami Moai, rovnako ako aj záhadami spojenými s obyvateľmi ostrova.

Na mape je Veľkonočný ostrov bod vzdialený viac ako 3 219 kilometrov od západného pobrežia Čile. Už dlho fascinuje archeológov, a to nielen stovkami obrovských sôch, ktoré sa nazývajú Moai.

Predpokladá sa, že Veľkonočný ostrov, tiež známy pod svojim rodným menom Rapa Nui, bol pôvodne obývaný Polynézanmi,  ktorí ho obsadili približne okolo roku 1200. Niektoré dôkazy dokonca nasvedčujú tomu, že títo ostrovní osadníci sa dostali do kontaktu s ľuďmi pochádzajúcimi z Južnej Ameriky ešte predtým, ako ich objavili Európania v roku 1722.

Nová štúdia, publikovaná 12. októbra 2017 v časopise Current Biology, sa zaoberá práve štúdiom piatich kostrových pozostatkov obyvateľov z kultúry Rapa Nui. Vedci nezistili žiadne genetické stopy domorodého obyvateľstva amerického pôvodu, čo je v rozpore s predchádzajúcimi tvrdeniami o kontakte s juhoamerickými národmi. Boli skutočne prekvapení, že nič nenašli. Vedúci štúdie Lars Fehren-Schmitz, docent antropológie na UC Santa Cruz uviedol, že existuje veľa dôkazov, ktoré sa javia ako pravdepodobné, takže tím pracoval s presvedčením, že nájde priame dôkazy o tom, že kontakt s južnou Amerikou prebehol ešte pred kontaktom s Európou, ale nebolo tomu tak.

Fehren-Schmitz a jeho kolegovia odobrali vzorky z rebier kostier, ktoré boli objavené v roku 1980 v priebehu archeologického výskumu oblasti Ahu Nau Nau. Niektoré kosti sa datujú do roku 1445, zatiaľ čo iné boli pochované až v roku 1925, po európskom kontakte. V žiadnej vzorke neboli nájdené stopy DNA domorodých Američanov.

S myšlienkou, že ostrovy prvýkrát osídlili Juhoameričania, prišiel Thor Heyerdahl, nórsky antropológ, ktorého preslávila expedícia Kon-Tiki. Všimol si totiž, že na Rapa Nui rastú sladké zemiaky z Ánd, a taktiež mu neunikli podobnosti medzi rybárskym zariadením, jazykovými podobnosťami, ako aj sochami na ostrove a na pevnine. Predpokladal teda, že to na ostrov zaniesli Juhoameričania.

Dnes archeologický konsenzus spočíva v tom, že Polynézania, ktorí boli kvalifikovaní na diaľkovú plavbu po oceánoch a osídlili roztrúsené tichomorské ostrovy, prišli najprv na Rapa Nui a následne navštívili juhoamerický kontinent.

Terajšia hypotéza spočíva v tom, že sa k nim niekoľko Juhoameričanov pridalo a následne sa ich gén vmiešal ku génu obyvateľov Rapa Nui, keďže v neskorších kostiach sa už nachádza.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/60673-easter-island-dna-evidence.html

Obrázok: r.hswstatic.com/w_907/gif/easterisland1200x800.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.