Opovrhnutý Krištof Kolumbus

KrištofKeďže nám dnes kalendár ukazuje meno Krištof, pripomenieme si pri tejto príležitosti aj pôvodom portugalského objaviteľa Nového sveta – Krištofa Kolumba. Známy moreplavec, Španielmi nazývaný aj Cristóbal Colón, bol opisovaný ako tvrdohlavý, húževnatý a vytrvalý muž. Narodil sa v Janove, kde sa takisto aj stal námorníkom. Už ako mladý chlapec nevedel zostať na jednom mieste a podnikal rôzne detské výpravy. No vďačíme mu aj za najväčší objav, a to náhodné objavenie Ameriky. Prečo náhodné? Prvotný cieľ plavby bolo totižto nájsť západnú cestu z Európy do Indie cez Atlantický oceán. 

Avšak, nie všetci boli na začiatku nadšení z Kolumbovho plánu, hlavne nie samotný portugalský kráľ. Dôvodom boli vysoké finančné nároky, ktoré kráľ nechcel splniť. Kolumbus kráľa otravoval dlhých 6 rokov, až to nakoniec vzdal a obrátil sa na španielsky dvor. Po pár rokoch mu venoval španielsky pár na vysnívanú cestu tri malé lode – Santa Mariu, Ninu a Pintu. Po dlhej ceste (plnej vzbúr a protestov posádky) konečne dorazili na breh „Indie“. V skutočnosti to bol jeden z Bahamských ostrovov, ktorý Kolumbus pomenoval San Salvador. Ochotne a milo ich privítali aj jeho obyvatelia, Indiáni.
No zlato tam nenašli, a tak pokračovali až na Kubu a Haiti. Tam toho našli málo, no dostatočne na odôvodnenie cesty späť. Spolu so sebou zobrali aj rôzne koreniny, papagáje, ba dokonca aj pár indiánskych zajatcov. 
Po príchode naspäť bol Krištof Kolumbus najviac oslavovaným mužom v Španielsku. Na druhú výpravu do Ameriky mu pridelili 17 lodí s 1.500 mužmi. Avšak, vrátili sa skoro s prázdnymi rukami, keďže im Jamajka, Portoriko či Malé Antily nemali čo ponúknuť. Napriek tomu sa uskutočnila ešte tretia cesta. Táto však dopadla asi najhoršie zo všetkých. Posádka vyvraždila mnoho vzbúrených Indiánov, a preto Kolumbus požiadal o pomoc prísneho guvernéra a vrchného sudcu. Francesco de Bobadilla prišiel, no sám sa obrátil proti Kolumbovi. Ten sa zo svojej tretej výpravy vrátil v reťaziach.
Nakoniec sa mu podarilo kráľovnú presvedčiť ešte na štvrtú cestu, tá však bola rovnakým fiaskom ako tá tretia. Po jej konci sa vrátil do Cádizu, kde žil v opovrhnutí a o dva roky zomrel.

zamorske cesty

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: kniha „Ľudia, ktorí zmenili svet

Obrázky: geografiapreziakov.webnode.sk, kniznica-sgzp.webnode.sk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.