Orlí bojovnící: Elitní pešiaci aztéckej ríše

Orlí bojovníci, známi aj ako orlí rytieri, boli skupina elitných pešiakov v armáde aztéckej ríše. Tí, ktorí patrili do tejto bojovníckej spoločnosti, boli buď členovia šľachty, alebo prostí občania, ktorí sa vyznamenali na bojisku.

V aztéckom jazyku náhuatl boli orlí bojovníci známi ako cuāuhtli. Spolu s bojovníkmi jaguármi, ktorí boli známi ako ocēlōtl, zvykli byť kolektívne označovaní za cuauhtlocelotl (vo význame orlio-jaguárí bojovníci). Bojovníci orlov a jaguárov tvorili spoločnosť s najväčšími elitnými bojovníkmi v aztéckej armáde.

obri bojovnici

Voľba bojovníkov Slnka

V aztéckej mytológii bol orol považovaný za symbol Slnka, teda aj orlí bojovníci boli bojovníci Slnka. Členovia orlích bojovníkov boli oblečení ako orly. Zdobili ich orlie perá a nosili pokrývku hlavy s orliou hlavou. Táto pokrývka mala otvorený zobák, z ktorého mohol bojovník vidieť von. Vyobrazenie orlích bojovníkov sa dá vidieť na niekoľkých artefaktoch a náčrtoch. Najpozoruhodnejšie sú však sochy Aztékov a obrázky nájdené v španielskych záznamoch a listinách.

Každý aztécky muž musel podstúpiť základný vojenský výcvik. Vývoj a pokrok každého študenta bol neustále testovaný v miestnych chrámov. Tí, ktorí preukazovali výnimočný talent, sa dostali do užšieho výberu, kde podstúpili ďalší výcvik. Ten ich mohol začleniť medzi orlích bojovníkov. Väčšina chlapcov, ktorí sa rozhodli byť členmi tejto spoločnosti, pochádzala zo šľachtických rodín. Občas však boli vybraní aj prostí občania, ktorí preukazovali známky nadpriemerného talentu. 

Zajatie nepriateľa

Samotný tréning nestačil na to, aby sa z aztéckeho vojaka stal orlí bojovník. Aby sa vojaci mohli pripojiť k radom orlích bojovníkov, museli preukázať svoju hodnotu na bojovom poli. V prípade Aztékov to znamenalo zajatie nepriateľa tak, aby sa dal použiť ako ľudská obeta. 

Jeden zdroj uvádza, že Azték musel zajať štyroch nepriateľov skôr, než sa mohol stať orlím bojovníkom. Ďalšie tvrdia, že ich bolo 12 alebo viac s pridanou podmienkou. Zajatci boli chytení v dvoch po sebe idúcich bitkách.Iný zdroj tvrdí, že 20 bol počet nepriateľských bojovníkov, ktorých musel aztécky bojovník zajať, aby sa stal orlím bojovníkom.

Aby dokázali zajať nepriateľa a udržať ho nažive, boli aztécki bojovníci vybavení predovšetkým zbraňami určenými na omráčenie a nie na zabíjanie. Podobné zbrane mali aj orlí bojovníci. Arzenál zbraní orlích bojovníkov zahŕňal luky, oštepy, dýky, praky, atlatl (druh vrhača oštepov) a machahuitl (zbraň, ktorá sa skladala z obsidiánu v drevenom vesle). Pre ochranu nosili orlí bojovníci prešívané bavlnené brnenie a niesli si so sebou aj guľatý štít, ktorý bol pestrofarebný a okrem orlieho peria zdobený koženými remienkami.

Sociálny status

Mimo bojiska zastávali orlí bojovníci v aztéckej spoločnosti vysoké postavenie. Okrem iného mali členovia tejto bojovníckej spoločnosti česť nosiť na verejnosti jemné šperky a kostýmy, pričom im bolo dovolené nosiť v kráľovských palácoch aj bavlnené veci a sandále. Dostali tiež právo ponechať si milenky.

Orlí bojovníci dostali aj pôdu. Táto zem bola bez daní a bez ohľadu na zisk, ktorý bojovníkovi doniesla, všetko patrilo len jemu. Okrem toho dostával dotácie po celý zvyšok života a jeho majetok mohol byť odovzdaný jeho dedičom. Hoci orlí bojovníci mali plný úväzok ako bojovníci, bolo im dovolené zapájať sa aj do politiky.

Napriek tomu, že orlí bojovníci patrili k vysoko postaveným členom v aztéckej armáde, nestáli na vrchole hierarchie. Nad nimi sa nachádzali ešte dve ďalšie spoločnosti bojovníkov, ktoré boli prestížnejšie než oni. Samozrejme, že bolo treba preukázať viac odvahy na bojisku, ak niekto chcel ašpirovať do ich radov. Jednalo sa o spoločnosť otontincuauhchicqueh.

Pokiaľ vám neprekáža anglický jazyk, pozrieť si môžete aj dokumentárny film Ancient Black Ops – Aztec Eagle Warriors.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj:

ancient-origins.net/history/infamous-eagle-warriors-elite-infantrymen-aztec-empire-005994

Obrázok:

ancient-origins.net/sites/default/files/field/image/eagle-warriors.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.