Oscarový Gladiátor

Sú filmy, ktoré sa za roky svojej existencie stali notoricky známe a zaradili sa ku kultom svetovej kinematografie. Jedným z nich je, bezpochyby, aj Gladiátor, ktorý režíroval v roku 2000 Ridley Scott. Odniesol si dovedna až 5 sošiek Oscara, pričom sa mu ďalších 7 nominácií nepodarilo premeniť na víťazstvo.

Cesta za pomstou vedie cez arénu

Generál rímskej armády Maximus je uznávaný generál a výborný stratég, ktorý priviedol svoje vojsko k nejednému víťazstvu v bojoch proti barbarom. Po toľkých krviprelievaniach však najviac túži vrátiť sa domov k svojej rodine. Cisár Marcus Aurelius má iné plány, a to spraviť z neho svojho nástupcu. To však nenechá chladným právoplatného nástupcu panovníka Commodusa, ktorý ho prikáže zabiť s celou jeho rodinou. Maximus popravu akoby zázrakom prežije, ale za cenu toho, že padne do rúk otrokárov. Z vojenského veliteľa sa tak rázom stáva gladiátor bojujúci na život a na smrť v aréne. Celý čas má však na pamäti iba jedno- pomstiť sa tým, ktorí mu zničili život. A príležitosť skutočne dostane…

Veľkolepý projekt, viaceré nepresnosti

Film, ktorý je nominovaný na 9 Oscarov by mal mať určité kvality. Gladiátor nie je žiadnou výnimkou, po technickej stránke mu je naozaj ťažké niečo vytknúť. Výborné zrežírované bojové scény z arény Ridleym Scottom nás vtiahnu priamo medzi gladiátorov. Môžeme tak so zatajeným dychom fandiť nášmu favoritovi. Oscar za kostýmy je tiež viac než zaslúžený, menšiu pripomienku by som však mal k hereckým cenám. Niežeby Russell Crowe nepodal výborný výkon a cena bola zaslúžená, určite by si ho ale zaslúžil aj Joaquin Phoenix. Môžeme sa tu stretnúť tiež s viacerými chybami. Či už kameraman v zábere, alebo nemecký ovčiak, pričom toto plemeno bolo vyšľachtené omnoho rokov neskôr. Chýb je viacero, a určite ich hneď nájdete na internete. Na druhej strane, kto robí, robí chyby, a určite sú podobné omyly takmer v každom filme. A na druhej strane, určite sa nejedná o nič strašné, čo by vám malo pokaziť zážitok z tohto určite skvelého filmu.

______________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: timeentertainment.files.wordpress.com/2011/10/gladiator.jpg?w=720&h=480&crop=1

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.