Otrokári spálili poslednú americkú otrokársku loď, aby skryli svoje zločiny. 

Fotografia ukazuje pobrežie v Mobile, Alabama.

Po takmer 150 rokoch sa vynorila na pobreží Mobile v Alabame posledná známa loď, ktorá sa používala na únos ľudí do Spojených štátov amerických a na ich následný predaj do otroctva.

Je známym faktom, že otrokári použili Clotildu, aby v roku 1860 priviezli 110 ľudí z dnešného Beninu do Mobile. Táto plavba sa uskutočnila rok pred začiatkom americkej občianskej vojny a 52 rokov po prijatí 1808 zákona, ktorý otrokárom zakazuje do Spojených štátov priviezť za účelom predaja do otroctva viac ľudí naraz. Potom, čo bolo 110 unesených ľudí vyložených na pevninu, bola loď podľa Alabamskej historickej komisie (AHC) spálená s cieľom zakryť a zničiť dôkazy o zločinoch otrokárov.

AHC predpokladá, že novovyplavený spálený vrak lode pri pobreží Mexického zálivu je pravdepodobne Clotilda. Nemá už viditeľné meno, ale zodpovedá všetkým známym opisom vlastností lode Clotilda.

James Delgado, jeden z archeológov, ktorý overoval totožnosť lode, vyhlásil, že pri prideľovaní mien stroskotaným lodiam, ktoré už nemajú viditeľne zobrazené svoje meno, alebo napríklad neobsahujú lodný zvon s menom lode, musia byť odborníci nesmierne opatrní. Avšak fyzické a forenzné dôkazy sú v tomto prípade veľmi silné a viac než naznačujú, že sa jedná naozaj o vrak lode Clotilda.

Podľa vyhlásenia má napríklad vrak lode rovnakú veľkosť a rozmery ako tie, ktoré sú uvedené v historických dokumentoch o Clotilde. Okrem toho je vrak vyrobený z „miestneho zdroja dreva“ a takzvaného surového železa, ktoré sa zhoduje so špecifikáciami Clotildy.  

Tento objav vyradil z hry iný vrak, ktorý v roku 2018 pokladali za Clotidlu. Teraz je už jasné, že to Clotidla nemohla byť.  

Podľa Jim Crow Museum of Racist Memorabilia at Ferris State University sa Clotilda plavila pod velením Williama Fostera, zamestnanca bohatého majiteľa lodenice v Mobile, Timothy Meahera, ktorý ju nechal postaviť v roku 1956 a následne vymyslel plán.

V múzeu sa nachádza aj zmienka o miestnych „jazykoch“, ktoré tvrdia, že Meaher sa vsadil s niekoľkými „gentlemanmi zo severu“, že sa mu podarí obísť otrokársky zákon bez toho, aby ho chytili.  

Podľa múzea v tú noc, keď Clotidla priplávala, federálne úrady vedeli o Meaherovom pláne, takže Foster privliekol zotročených ľudí do mesta pod rúškom tmy a loď nechal zničiť.

Podľa múzea sa po vojne mnoho z tých, ktorí prežili Clotildu, usadili vo vidieckej Plateau v Alabame, ktorú sami nazývali Africatown. Ak sa dalo, všetci obyvatelia Africatownu sa bielym vyhýbali.  

Posledný preživší z tých, ktorí boli nútení cestovať na otrokárskej lodi, bol Cudjo Lewis (tiež známy ako Kazoola), ktorý žil až do roku 1935. Stretol sa aj s Booker T. Washingtonom a svoj príbeh rozpovedal spisovateľke Zore Neale Hurston.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65547-last-slave-ship-found.html

Obrázok: elexonic.com/wp-content/uploads/2019/05/aHR0cDovL3d

3dy5saXZlc2NpZW5jZS5jb20vaW1hZ2VzL2kvMDAwLzEwNS83ODcvb3JpZ

2luYWwvc2h1dHRlcnN0b2NrXzU0Mjc2MDEwOS5qcGc=

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.