Pár riadkov o Červenákovej knihe Sekera z bronzu, rúno zo zlata

Aj keď sa Juraj Červenák preslávil hlavne cyklom Černokňažník, romány s tematikou Rogana neboli jedinými dielami zo žánru fantasy, ktoré napísal. V roku 2014 mu vyšla vo vydavateľstve Artis Omnis kniha so zaujímavým názvom Sekera z bronzu, rúno zo zlata.

Tak ako v minulosti, aj tu čitateľa uvedie do deja už samotný obal. Ma zlatú farbu a je na ňom je zobrazený bojovník bojujúci proti príšerám za pomoci sekery.

Celkovo príbehu nechýba veľká porcia originality a taktiež je o niečo prepracovanejší ako Červenákov kultový cyklus. Samozrejme, netreba očakávať nič komplikované v štýle J. R. R. Tolkiena či  Georga R. R. Martina.

Príbeh sa odohráva na našom území v dobe bronzovej. Nájdeme tu aj nejaké historické nepresnosti, ale keďže ide skôr o fantasy román, môžeme ich prepáčiť. V úvode sa zoznámime s prvou hlavnou postavou,  s dievčinou nazývanou Sýkorka. Tá sa ma stať veštkyňou a okrem iného vidí obraz veľkého boja vojny. Postupne sa tu zapoja ďalšie postavy – trójsky princ Podarkés so svojou družinou a knieža Sokol – vládca kmeňa Sokolov. Ich cieľom je nakúpiť na našom území jantár. A na tomto mieste by som prešiel k najoriginálnejšiemu prvku celej knihy. Jantárový poklad ma byť použitý, aby Podarkés vykúpil svoju sestru Hésioné z rúk mykénskeho zabijaka Herakla. Áno, klasickí grécki hrdinovia (Herakles, Iasón, Théseus, Orfeus) sú tu vykreslení ako záporaci.

Karavána s pokladom je prepadnutá a jantár ukradnutý. Podarkés a Sokol nakoniec nájdu jeho majiteľa a po záverečnom súboji (v ktorom nebude chýbať ani množstvo mágie) sa vráti tam, kde má byť.

Záver mi prišiel trochu nedotiahnutý, ale oceňujem hlavne spomínanú originalitu a prepracovanosť príbehu. Drsné opisy bojov sú tu zastúpené pomenej, no spomínajú sa tu barbarské rituály. V piatej kapitole je napríklad opísaný jeden, ktorý ma podstúpiť Sýkorka.

,,V tejto súvislosti si spomenula na vlastné dieťa. Na maličké, nedostatočne vyvinuté dievčatko, ktoré porodila necelý rok po príchode do svätyne. Bola vtedy ešte sama dieťaťom. Pri pôrode stratila veľa krvi a takmer zomrela. Predpokladala, že práve vtedy sa jej lono nejako zranilo či poškodilo, pretože od tej doby niky neotehotnela, hoci ju kňazi takmer denne plnili svojím posvätným semenom. Dcérku jej vtedy okamžite zobrali a obetovali Veľkej Matke…

Veľmocný pokynul pomocníkom. Zovreli Sýkorku pevnejšie. Spanikárila. Mykala sa a pridusene kvílila cez kolík vtisnutý medzi zuby. V duchu volala na pomoc duchov svojej matky a dcérky. Márne. Veľkňaz sa k nej naklonil a ľavou rukou jej pevne zovrel bradu. Dievčina vytreštila oči. Čepeľ dýky sa k ním nezadržateľne blížila. Po ostrí preletel červenkastý odlesk hasnúcich večerných zôr. Sýkorke od hrôzy povolil mechúr a zakrvavené stehna zvlažil horúci prúd…

Veľká Matka! Obrátila sa v zúfalstve k bohyni. Bronzová špička už bola na palec od ľavej očnej buľvy. Prosím! Neber mi zrak! Ty vieš, že schopnosťou videnia vládnem aj bez toho, aby ma bolo nutné zmrzačiť.“

V prípade, že vás zaujali predchádzajúce diela tohto spisovateľa, alebo ak zbožňujete kvalitné fantasy, určite vás záujme aj táto kniha.

____________

Knihu hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázky: artisomnis.sk/wp-content/uploads/2016/12/Sekera_z_bronzu.png

cdn.pixabay.com/photo/2016/10/13/19/24/book-1738607_960_720.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.