Pátranie po potopenom poklade lode Atocha

Slávna španielska galeóna potopená v roku 1622 natoľko zaujala amerického lovca pokladov, že jej hľadaniu venoval mnoho rokov svojho života. Čo napokon objavil, kde sa bohatstvo z lode nachádzalo a čo všetko obsahovalo?

Honba za podmorskými pokladmi

Už v detstve fascinovali Mela Fishera (1922-1998) príbehy o potopených pokladoch a v roku 1953 si v Kalifornii otvoril jeden z prvých špecializovaných obchodov pre potápačov. Stal sa z neho amatérsky lovec pokladov, ktorý organizoval výpravy za vrakmi potopených lodí. Postupne si však uvedomil, že viac objavov sa dalo vykonať na východnom pobreží USA vo vodách obmývajúcich Floridu a Karibské ostrovy.

Bolo známe, že v tejto oblasti ležali na dne mora mnohé vraky španielskych lodí spred niekoľkých storočí, kedy španielske galeóny naložené zlatom, striebrom a šperkami smerovali zo Strednej a Južnej Ameriky do Španielska. Vody okolo súostrovia Florida Keys boli zradné v období hurikánov, ktoré mnohé lode zahnali na útesy, kde narazili a potopili sa. More vyplavovalo niektoré zlaté a strieborné mince na pobrežie a Floridu zachvátila v 60. rokoch 20. storočia zlatá horúčka.

Vidina pokladu zlákala aj Mela Fishera, ktorý sa v roku 1963 presťahoval z Kalifornie na Floridu, kde sa začal s rodinou a priateľmi potápať. Používal  špeciálne prístroje, ako napríklad magnetometer, ktorého senzor pomáhal odhaľovať kovy na morskom dne. Po takmer roku pátrania objavil Fisherov tím zbierku 1033 zlatých mincí pochádzajúcich zo španielskej lode potopenej v roku 1715. Fisher postupne nachádzal viaceré vraky aj artefakty a rozhodol sa svoju pozornosť zamerať na najslávnejšiu potopenú loď s pokladom.

Tajomstvá lode Atocha

Španielska galeóna Nuestra Señora de Atocha (nazývaná v skratke Atocha) mala prevážať bohatstvo s hodnotou pol miliardy dolárov v zlate, striebre a smaragdoch. Bola jednou z 8 lodí, ktoré v roku 1622 stroskotali v okolí Florida Keys, čo je dlhý reťazec tisícok drobných ostrovčekov roztrúsených v dĺžke 300 km od pobrežia Floridy. Fisher vlastnil kópiu dokumentu zo španielskeho archívu, podľa ktorej sa vrak mal nachádzať pri ostrove Matecumbe, táto stopa sa však ukázala byť nesprávna.

Vďaka kontaktu s historikom, ktorý v tom čase študoval v archíve španielskeho mesta Sevilla, sa Fisher dozvedel o španielskej galeóne Santa Margarita, ktorá sa tiež potopila v roku 1622. Stroskotala však v plytkých vodách, niektorí z jej pasažierov prežili a podľa ich svedectva sa flotila viacerých španielských lodí, vrátane galeóny Atocha stratila v okolí ostrova Marquesas. Tu Fisher v roku 1971 našiel masívnu kotvu, ktorá podľa svojho štýlu pochádzala zo španielskej galeóny, nedalo sa však dokázať, že patrila lodi Atocha.

Pri kotve bola nájdená aj zlatá reťaz a niekoľko strieborných mincí zobrazujúcich španielskeho kráľa Filipa IV. (1605-1665). Skúmaním španielskeho svedectva Fisher zistil, že loď pod pôsobením hurikánu smerovala na juhovýchod a v tomto smere tak napredovalo aj jeho vlastné pátranie. Postupom času počet nálezov narastal a zahŕňal aj stále funkčný astroláb, muškety a náboje, meče, dýky či keramické predmety.

Nové objavy a rodinná tragédia

V máji 1973 bolo vo vzdialenosti 200 metrov od kotvy objavených 1460 španielskych strieborných mincí. Lokalita dostala meno Španielska banka a aj v súčasnosti sa pokračuje v jej prehľadávaní. Čoskoro sa našli aj tri strieborné prúty, ktoré mali vyrezené rímske číslice uvádzajúce ich poradie. Tieto čísla sa zhodovali so záznamom nákladu lode Atocha podľa španielskych dokumentov v Seville, museli teda pochádzať zo španielskej galeóny. Stále chýbalo nájsť ďalších 898 prútov a zvyšok pokladu.

Fisherova výprava postupovala juhovýchodným smerom a zameriavala sa na delá, ktoré boli na španielskych lodiach tradične umiestnené nad hlavným nákladom. Na Atochi sa malo nachádzať 22 vzácnych bronzových diel, zatiaľ však objavovali len bežné železné delá. V júli 1975 objavil Fisherov syn Dirk v jeden deň až päť bronzových diel, jeho vlastná loď však stroskotala a on na mieste zahynul spolu s manželkou Angel a potápačom menom Rick Gage. Tragédia na čas prerušila Fisherove pátranie po španielskej galeóne, neskôr sa však v ňom rozhodol pokračovať na synovu pamiatku.

Objavené bronzové delá tak boli vyzdvihnuté na hladinu a hľadanie pokladu lode Atocha napredovalo. Počas nasledujúcich rokov množstvo nájdených predmetov narastalo a hlavný náklad bol napokon objavený v júli 1985. Obsahoval okrem iného stovky strieborných prútov, 30 debien plných mincí a 350 nebrúsených smaragdov. Nájdený poklad predstavoval 40 ton zlata a striebra a 32 kilogramov smaragdov s hodnotou takmer pol milióna dolárov. Z Mela Fishera sa tak stal jeden z najúspešnejších lovcov pokladov na svete, ktorý sa honbe za potopenými vrakmi venoval až do svojej smrti v roku 1998. Jeho rodina pokračuje v hľadaní pokladov v okolí Florida Keys aj v súčasnosti.

___________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny seriálLovci záhad (Hledání pokladu lodi Atocha E04 II.)

Obrázok: nauticalnewstoday.com/wp-content/uploads/2015/12/Nuestra-Se%C3%B1ora-de-Atocha-3-696×534.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.