Pevnosť Hohensalzburg

V rámci našich potuliek po hradoch a zámkoch sveta sme sa zastavili aj v Salzburgu, meste bohatom na kultúrne pamiatky. Za dominantu, ktorú si nenechá ujsť žiaden turista, môžeme považovať stredovekú pevnosť Hohensalzburg umiestnenú na hore Salzburg. Z tohto miesta získate nádherný výhľad na okolitú krajinu, ale aj na samotný „Rím severu“ či „Mozartovo mesto“, ako sa zvykne Salzburg nazývať. 

Hohensalzburg

Pevnosť bola postavená v 11. storočí a s jej vznikom sa viaže spor o investitúru medzi cisárom a pápežom. V tom čase sa ocitol arcibiskup Gebhard I. vo veľkom nebezpečenstve. Kvôli svojej oddanosti pápežovi mu hrozila pomsta nemeckých kniežat, ktoré podporovali cisára. V roku 1077 teda zriadil vo svojom arcibiskupstve tri pevnosti: Hohensalzburg, Hohenwerfen a Friesach. Súčasnú podobu však venoval pevnosti arcibiskup Leonhard z Keutschachu (1495-1519). Práve za jeho regenstva sa tu previedli úpravy (prístavby, prestavby), ktoré dali komplexu dnešnú formu. Posledné významné rozšírenie sa v pevnosti zrealizovalo v roku 1681. 

Hohensalzburg je považovaný za najväčší a najviac zachovaný hrad v centrálnej Európe. Turistov zaujímajú najmä apartmány kniežat, no taktiež múzeum, kde sa dozvedia mnoho zaujímavých informácií a na okamih sa prenesú do dávnych dôb. Interiér hradu je zdobený gotickými rezbárskymi prácami. Steny Zlatej halyZlatej komory sú zase zvýraznené prekrásnymi maľbami.
Možno práve vďaka gigantickosti (alebo ťažkej dostupnosti) sa nikdy nikomu nepodarilo pevnosť Hohensalzburg dobyť. V hrade sa ešte doteraz nachádzajú erby ako spomienka na dvoch arcibiskupov.
Hrad počas roka ponúka mnoho skvelých podujatí, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Dostanete sa k nemu buď lanovkou za 10 minút, alebo chodníkom za 30.


___________

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: salzburg-burgen.at, salzburg.info

Obrázok: citytixx.com/media/c:centered/w:800/h:450/f/5/e/68e91ee02b1d4224d470ee0d286a9.JPG

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.