Pezinský zámok

Zámok postavený v 13. storočí slúžil ako obydlie najbohatších grófov v Uhorsku. Bol chránený dvoma priekopami a s druhou stranou brehu ho spájali dva padacie mosty. Na obranu slúžil aj dvojitý múr, na ktorom stála veža.V 16. storočí zámok prešiel niekoľkými úpravami, ktoré ho z gotického zámku premenili na renesančné sídlo. Na ďalších úpravách a prestavbách sa v 19. storočí podieľal aj František Pálfy, ktorý napríklad prestaval záhradu na veľkolepý park anglického štýlu. Takto vyzeral zámok pred mnohými rokmi, no dnešná podoba sa prikláňa k romantickému a neorenesančnému štýlu, ktorú zámok dosiahol po prestavbe koncom 19. storočia.

1

Zámok sa nakoniec dostal do rúk Vinárskemu závodu Pezinok, ktorý sa pustil do jeho celkovej rekonštrukcie. V 20. storočí dokonca slúžil aj ako sklad vína a Zámocká vináreň. Za návštevu určite stojí aj zámocká sála. 

2

V týchto tajomných podzemných priestoroch sa vyrábalo a uskladňovalo víno už pred 700 rokmi. Návštevníci majú možnosť víno ochutnať, alebo si ho zakúpiť. Dole na Vás čakajú strašidelné sochy panovníkov tohto zámku v životnej veľkosti.  

3

Pezinok sa týmto zámkom pýši nielen pre vína prvotriednej kvality, no aj pre jeho rozprávkový a dobre zachovalý vzhľad. Spolu s obrovským parkom vytvára zámok atmosféru nezabudnuteľnosti a stále si drží pozíciu miesta pre najušľachtilejších.

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: muzeum.sk, citylife.sk, slovenskehrady.sk, sme.sk, pezinok.sk, hrady.sk

Obrázky: muzeum.sk, travelguide.cz, arch.sk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.