Piata vlna – príbeh, ktorý sa odohráva uprostred chaotického sveta zvaného Zem

Hoci som nikdy nepatril k milovníkom  tzv. postapokalyptických románov, filmov a podobne, odhodlal som sa k prečítaniu knihy Piata vlna od spisovateľa Ricka Yanceyho.

Prvý rovnomenný diel vyšiel v roku 2013 a jeho slovenská verzia uzrela svetlo sveta o dva roky neskôr. Okrem toho bol príbeh v roku 2016 sfilmovaný (reakcie fanúšikov na tento film sú skôr rozpačité).

Na úvod treba oceniť originálny nápad celej knihy. Už samotný obal má evokovať niečo tajomné, ba až temné. Na Zem prišli mimozemšťania a rozhodli sa zničiť ľudstvo v niekoľkých vlnách – výpadok elektroniky, tsunami, epidémia, vraždy tých, ktorí prežili.

„Po Prvej vlne ostala len tma. Po Druhej unikli len šťastlivci. A po Tretej sa zachránili iba nešťastníci. Po Štvrtej vlne platí jediné pravidlo: nikomu never. 

Teraz sa schyľuje k Piatej vlne a na osamotenom úseku autostrády sa pred nimi snaží uniknúť Cassie. Pred bytosťami, ktoré sa iba podobajú na ľudí, potulujú sa po krajine a zabíjajú všetko okolo seba.“

Postavy sa snažia prežiť v tomto svete. Hlavná hrdinka Cassie je síce tínedžerka, no pod vplyvom okolností musela skôr dospieť.  Chce zachrániť svojho malého brata Sammyho. Nakoniec sa jej to podarí a spolu s Benjaminom Thomas Parishom a ďalšími sa snažia zachrániť svet.

V románe nechýba množstvo akčných scén, dejových zvratov a podobne. Bohužiaľ, nájdeme tu aj nejaké pomyselné chybičky krásy. Asi najväčšia je tá, že v celej knihe prakticky nie je opísaná nejaká odpoveď na inváziu. Len sa silou mocou zdôrazňuje, že nastala úplne ináč ako v ,,hollywoodských filmoch“.  Oceniť treba vykreslenie postáv a to, ako autor pracuje s napätím, čo vás núti doslova hltať kapitolu po kapitole.

Niekto radí tento príbeh medzi knihy pre dospievajúcu mládež. No ak milujete dobré sci-fi, prídete si na svoje. Aj keď je tam i trocha ,,romantiky“, dominuje skôr akcia, spomínané dejové zvraty a podobne.

Piata vlna vyvolala v USA búrlivé diskusie, a to ešte ani nemala knižnú podobu. Po vydaní sa okamžite vyšplhala na popredné priečky knižných rebríčkov. Práva na knihu sa predali až do tridsiatich krajín a práva na film kúpil herec Tobey Maguire (filmová spoločnosť GK FIlms a Sony Pictures). 

Trailer k filmovej podobe knihy:

____________

Knihu hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: slovtatran.sk/assets/images/thumb/fe_cat_main/piata-vlnatitulkatlac.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.