Pithovirus sibericum – prebudenie po dlhom spánku

Sibír roky fascinuje vedcov svojou schopnosťou vzkriesiť to, čo by inak navždy upadlo do zabudnutia. Ľadová tundra pochovala mnoho zvierat i malých mikroorganizmov. Mnohé z nich vyzerajú akoby ani neboli mŕtve, akoby iba sladko spali. Nálezcovia mamutov si neraz zahryzli do ich tisícky rokov starého mäsa. Sibírska oblasť má byť aj nádejou pre klonovanie vyhynutých zvierat. V roku 2012 tu bolo nájdené semienko rastliny Silene stenophylla, ktoré začalo rásť a kvitnúť po takmer 32 000 rokoch. V súčasnosti vedecký svet a Sibír vyniesli na svetlo sveta novú senzáciu, ktorá však už nemá tak kúzelné pozadie. Tím francúzskych a ruských vedcov vzkriesil niečo, čo má oveľa zlovestnejší charakter. Pod ľadom driemal viac ako 30000 rokov vírus, ktorý dokáže infikovať améby/jednobunkové organizmy. Pre človeka nepredstavuje takmer žiadne nebezpečenstvo. Vedci však chceli touto cestou poukázať najmä na to, aké reálne nebezpečenstvo číha na ľudstvo pri zmene klimatických podmienok. Po roztopení ľadovca začnú ožívať aj iné vírusy, ktoré doteraz držal ľad mimo nášho dosahu. Lovci vírusov si tentoraz stanovili za cieľ hľadanie nových druhov tzv. obrích vírusov.

 

Známe vírusy sú malé a majú pomerne mizivé množstvo génov. Vírus chrípky má 13 génov a jeho priemer je asi 100 nanometrov. Vírus HIV má iba 12 génov. Obrie vírusy, ktoré dokážu infikovať améby, môžu byť však 1000-krát väčšie a mať viac ako 2500 génov. Konkrétne tento Pithovirus, ktorý vedci nazvali podľa veľkej sudovitej keramickej nádoby so špicatým dnom využívanej v gréckej kultúre, je o 25 % väčší ako akýkoľvek iný doteraz známy vírus. Vedci sa domnievajú, že môže ísť o parazitné prežitky životných foriem, ktoré sa vyskytovali v rannej histórií. Potenciálne dôsledky pre evolučnú teóriu a zdravie môžu byť ešte veľmi ohromujúce. Vírus bol naposledy aktívny v dobe, keď sa ešte po sibírskej stepi potulovali mamuty a poslední neandertálci na Pyrenejskom polostrove boli na pokraji vyhynutia. Má podobnú replikáciu ako vírus varioly, ktorý spôsobuje nebezpečné ochorenie – tzv. pravé kiahne. Oživenie smrtiaceho vírusu tak už viac nemusí byť iba hrozivým scenárom zo sci-fi filmov. Vŕtanie na sibírskych stepiach, alebo topenie zamrznutej pôdy môže spustiť vraždiacu katastrofu. Nevieme si ani predstaviť, čo ukrýva sibírsky permafrost. Práve preto musíme byť opatrní pri ťažbe ropy či minerálov, ako aj pri hľadaní nových zdrojov.

 Zdroj: news.nationalgeographic.com

Obrázok: sott.net

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.