Podarí sa zachrániť tajomný da Vinciho autoportrét?

Leonadro da Vinci (1452-1519) – florentský umelec, jeden z velikánov renesancie, oslavovaný ako maliar, sochár, architekt, inžinier a vedec.

Jeho hlboká láska ku vzdelaniu a výskumu bola kľúčom k jeho umeleckým a vedeckým snahám. Jeho inovácie v maľovaní ovplyvnili smer talianskeho umenia na viac ako storočie po jeho smrti a jeho vedecké objavy (najmä v oblastiach anatómie, optiky a hydrauliky) predvídali veľa z výdobytkov modernej vedy.

Nová metóda by mohla pomôcť zachrániť slávny da Vinciho výkres, ktorý každý deň nenávratne mizne. Tento emotívny autoportrét zachytáva asi 65-ročného umelca, a to tri alebo štyri roky pred jeho smrťou. Dlhé vlasy a brada mu dodávajú výzor mudrca alebo proroka.

Tajomný da Vinciho portrét, ktorý je širokou verejnosťou považovaný práve za autoportrét umelca, bol vypracovaný v roku 1500 červenou kriedou na papieri .

Nová analýza by mohla pamiatkárom pomôcť posúdiť poškodenie maľby a predložiť spôsob či postupy, ktoré by boli na “záchranu” maľby najvhodnejšie.

V roku 2012 autori dostali jedinečnú príležitosť nahliadnuť na majstrovské dielo. Výskumníci kvantifikovali zlúčeniny na papieri, ktoré absorbujú svetlo. Chromofory prednostne „nasávajú“ modré a fialové svetlo, pričom majú tendenciu sa rozptyľovať, alebo odrážať červenkasté a žlté sfarbené svetlo, ktoré dáva starým dokumentom žltkastý odtieň.

Tím zistil, že extrémne žltnutie je spôsobené pravdepodobne dôsledkom skladovania portrétu vo vlhkom prostredí – uzavretý a vlhký priestor. Chceli  by urobiť aj druhú analýzu a zistiť, či sa bude obraz naďalej zhoršovať, alebo či je už v lepšom a stabilizovanom prostredí.

Niektorí chcú, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu tým, že sa na portrét použijú chemikálie alebo roztoky na báze vody, ktoré by mali odstrániť chromofory a iné vedľajšie produkty starnutia. Ale iní sa obávajú, že súčasné metódy pre obnovenie starobylého umeleckého diela sú stále príliš riskantné a radšej by počkali, kým sa technológia o niečo viac zdokonalí. To však môže byť pre tento nákres osudné. Voľba je tak značne neľahká a čas neúprosný. 

Autorka: Simona Sagová

Zdroj: livescience.com

Obrázky: bbc.com, livescience.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.