Podarilo sa objaviť miesto starej židovskej vzbury?

Zdá sa, že archeológovia v Jeruzaleme budú môcť konečne vyriešiť jednu z najväčších záhad histórie. Magistra História sa chce v tomto článku zaoberať najnovším objavom, ktorý má odhaliť, kde ležala Acra (miesto starej židovskej vzbury). 

acra

Bagre nedávno odkryli ruiny, ktoré archeológovia považujú za Acru, pevnosť postavenú pred viac ako 2000 rokmi gréckym panovníkom Antiochusom IV. Epiphanesom (215-164 pred n. l.). V tom čase riadili spolu žoldnierski vojaci a helenickí Židia starobylú pevnosť, pričom presadzovali brutálnu vládu nad obyvateľmi Jeruzalema.

Acra a jej existencia sú zaznamenané v rôznych historických dokumentoch, ale archeológovia a historici doteraz diskutovali o jej geografickom umiestnení. Náboženská „Kniha Makabejcom“ a diela historického Flavia Josepha stotožňujú Acru s Dávidovým mestom. Flavius Josephus vo svojej „Histórii Židov“12: 252-253 napísal: „...a keď on zvrhol mestské hradby, postavil citadelu [v gréčtine Acra] v dolnej časti mesta, pričom vyzerala ako vysoký chrám opevnený vysokými múrmi a vežami, chránený bol posádkou Macedóncov…“

Odborníci však predpokladali, že Flaviove Dávidovo mesto nemusí byť totožné s moderným Dávidovým mestom, ktoré leží na kopci vo východnom Jeruzaleme. Doteraz si archeológovia a historici neboli istí, kde v starobylom meste by mohla stáť masívna citadela. V posledných mesiacoch však odhalili obrovskú časť steny, no aj 20 metrov vysokú vežu. Tiež objavili pozostatky šikmého násypu na spodnej časti steny, ktorý bol navrhnutý tak, aby sa útočníci nedostali k základom Acry. Celé okolie pamiatky a jej ruín obklopujú pozostatky zo starovekej bitky: olovené praky, bronzové šípy a kamene do balistov, všetko je označené pečiatkou s trojzubcom (symbol panovania Antiochusa Epifana). Tieto malé artefakty rozprávajú príbeh o nepriateľstve medzi starým židovským obyvateľstvom Jeruzalema a Grékmi riadenou citadelou. Už v roku 1989 určil jeden historik, Bezalel Bar Kochba, na základe historickej, jazykovej a inej dokumentácie umiestnenie Acry tam, kde ju našli dnes.

Acra bola postavená špeciálne pre riadenie a kontrolu prístupu k Chrámovej hore, židovskému posvätnému miestu. Mince nájdené pri vykopávkach v okolí Acry pochádzajú z doby od panovania Antiochusa IV. Epiphanesa až do čias Antiochusa VII. (139- 129 pnl.). Ale žoldnieri a helénski Židia, ktorí sa zdržiavali v Acre, boli porazení v roku 141 pred n.l., po dlhotrvajúcom obkľúčení, ktoré odrezalo grécku posádku od prísunu potravín. Objav Acry znamená splnenie sna mnohých archeológov, ktorí špekulovali o umiestnení citadely po dobu 100 rokov. Nielenže objavili nepolapiteľnú pevnosť, ale odhalili aj to, ako vyzeral život v Jeruzaleme predtým, ako ho po vzbure prevzali Hasmoneánci. Archeológovia budú aj naďalej vykopávať a preskúmavať ruiny. Okrem tohto miesta však budú skúmať aj iné oblasti a to do väčších hĺbok, aby odkryli staršie vrstvy.

_________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/52671-greek-citadel-unearthed-jerusalem.html

Obrázok: messagetoeagle.com/wp-content/uploads/2015/11/acramystsolved2.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.