Pozostatky, ktorých hlavy sa našli medzi ich nohami, ukrývajú mnoho otázok

Objav rímskeho cintorína v Anglicku zaskočil archeológov aj preto, že asi 40 percent z tam pochovaných tiel vykazuje rôzne „nejasnosti“.

Nuž, nejasnosti. Čo to presne znamená? Z 52 kostier objavených na cintoríne zo 4. storočia nášho letopočtu bolo 17 zbavených hlavy, pričom takmer v každom hrobe sa lebka našla medzi nohami alebo chodidlami svojho majiteľa.

Nie je jasné, prečo boli telá zbavené hláv, no podľa Andyho Peachey, archeológa z Archeological Solutions, spoločnosti, ktorá hroby na tomto cintoríne vykopávala, mohlo ísť o nejaký druh dôkladného pohrebného obradu, ktorý sa mohol spájať len s určitou skupinou v rámci miestnej populácie.

Archeológovia objavili tajomný cintorín počas prieskumu dediny Great Whelnetham v meste Suffolk v Anglicku tesne pred začatím výstavby nových ubytovacích jednotiek. Nebolo však prekvapením, že sa tam nejaké pozostatky našli. Od roku 1964 archeológovia totiž vedeli, že v oblasti existovalo rímske osídlenie, pretože výskumníci odkryli rímske artefakty ako keramickú pec, mince, spopolnené telá či hroby.

Aj napriek tomu sa archeológovia, ktorí sa podieľali na nedávnych vykopávkach, prekvapili, keď zistili, že tak veľa zosnulých bolo zbavených hlavy. Analýza kostrových pozostatkov však ukázala, že oddelenie hlavy od tela sa stalo až po úmrtí jedincov.  

Rezy naprieč krkom boli robené post mortem a boli úhľadne umiestnené tesne za čeľusťou. Pri poprave by bol krv prerezaný nižšie a oveľa väčšou silou. Takéto znaky však nie sú nikde prítomné.

Z 52 pozostatkov objavených na rímskom cintoríne bolo 17 zbavených hlavy post mortem.  

Nie je nič nezvyčajné, že sa na rímskych cintorínoch objavia nejaké „deviantné“ hroby. Ale tento cintorín ich má oveľa viac ako je obvyklé. Z 52 ľudí bolo len 17 osôb pochovaných v štandardnej pozícii, a teda ležiac na chrbte. Ostatných 60 percent bolo pochovaných tvárou dolu, v skrčenej polohe, alebo na chrbte, no s hlavou medzi nohami či chodidlami. Navyše, štyri hlavy boli pochované s telom, ku ktorému nepatrili.  

Je možné, že tento spôsob pochovávania sa spájal s nejakým kultom či skupinou, ktorá sa do tejto oblasti presťahovala. Oddelenie hlavy od tela môže súvisieť s pohanskými vierovyznaniami, ktoré veria, že duše musia byť prepustené do posmrtného života, ba dokonca, že hlava je miestom, kde je duša uložená. Podobné praktiky prevádzkovali napríklad predrímske keltské kmene.  

S výnimkou dvoch dekoratívnych hrebeňov sa v hroboch nenašli žiadne artefakty, ktoré by približovali sociálne pomery či statusy pochovaných.  

Okrem týchto deviantných hrobov bol cintorín dosť obyčajný. Napríklad bol objavený mimo rímskej osady, čo bolo typické pre rímskych ľudí, ktorí často pochovávali mŕtvych ďalej od svojich obydlí. Navyše, hroby patrili mužom, ženám a deťom, čo pravdepodobne odrážalo demografiu osady.

Pochovaní boli dobre živení a niektorí mali veľmi silné ramená a telá konzistentné s pracujúcou poľnohospodárskou populáciou.

Avšak analýza zubov zosnulých ukázala, že strava plná prírodných cukrov a sacharidov viedla k zlému stavu chrupu u väčšiny z nich. Mnohým jednotlivcom chýbali zuby a mali zubné abscesy. Navyše niekoľko jedincov trpelo tuberkulózu, ktorá však bola bežná vo vidieckych poľnohospodárskych komunitách.

Archeológovia v tejto oblasti objavili taktiež veľkú priekopu plnú rímskych artefaktov, vrátane niekoľkých lesklých červených riadov dovezených z Gálie a farebných nádob na nápoje, ktoré boli zdobené bežiacimi jeleňmi.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroje

livescience.com/64462-decapitated-skeletons-roman-cemetery.html

livescience.com/64460-roman-cemetery-decapitation-photos.html

Obrázok: nationalpostcom.files.wordpress.com/2019/01/adrian_skeletons.1.jpg?quality=60&strip=all

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.