Prečo boli ľudia kanibalmi? Ľudia boli výživní a ľahko dosiahnuteľní!

Podľa novej štúdie už staroveký ľudský príbuzný menom Homo antecessor v strave uprednostňoval pojedať svoj vlastný druh pred inými zvieratami. Tieto kosti lebky – fosílie ATD6-15 (frontálna kosť) a ATD6-69 (horná čeľusť) – patria „Boy of Gran Dolina“ – chlapcovi z Gran Dolina.

Približne pred 900 000 rokmi lovil a jedol v dnešnom Španielsku ľudský príbuzný Homo antecessor ostatných svojho druhu, a zanechal tak za sebou najstarší známy dôkaz kanibalizmu.

Nová analýza týchto starodávnych pozostatkov naznačuje, že tento druh patril ku kanibalom preto, že ľudské mäso bolo výživné a ľudia boli ľahšími cieľmi ako iné druhy koristi podobnej veľkosti.

Kosti siedmich jedincov H. antecessor zo španielskeho archeologického náleziska Gran Dolina vykazovali výrazné známky toho, že ich majitelia sa stali potravou pre kanibalov. Odhalili to známky po ľudských zuboch, škvrny a zlomené kosti, ktoré odhaľovali až kostnú dreň. Tieto kosti boli zmiešané s kosťami ďalších deviatich druhov cicavcov, ktorí boli taktiež usmrtení a zjedení.  

H. antecessor mal zrejme na výber dostatočné množstvo a druhy koristi, tak prečo do svojho jedálnička začlenil aj jedincov z vlastného druhu? Odpoveď na túto otázku chceli nájsť aj výskumníci, ktorý použili počítačové modely na výpočet množstva kalórií, ktoré H. antecessor pravdepodobne potreboval prijať za deň. Následne odhadli kalorické hodnoty rôznych druhov zvierat (zahrnuli tu aj ľudí) a taktiež energiu, ktorú bolo potrebné na ich ulovenie. Špekulovali, že lovci druhu H. antecessor si vyberali svoju korisť na základe bilancovania a rovnováhy, teda aby získali čo najviac kalórií pri vydaní čo najmenšieho úsilia a energie.

Počítanie kalórií

Predchádzajúce štúdie ukázali, že ľudia sú len mierne výživným jedlom, a že ostatné častejšie lovené zvieratá poskytujú v rovnako veľkom súste oveľa viac kalórií. Ak by však lovci vydali menej energie na chytenie ľudskej koristi, podľa štúdie by mali úžitok aj v prípade, ak bol kalorický príjem z ľudských tiel nižší.

Vedci zistili, že aj keď boli ľudské kosti zastúpené najviac, predstavovali menej ako 13 % kalorického príjmu lovcov; väčšina pochádzala z nosorožcov, jeleňov a koní. Ale na rozdiel od ľudí si ulovenie týchto zvierat vyžaduje neporovnateľne väčší energetický výdaj.  

Vedúci štúdie Jesús Rodríguez, výskumník z Centro Nacional de Investigación sobre la Evolución Humana (CENIEH) v Španielsku vo vyhlásení uviedol, že ich analýzy ukazujú, že Homo antecessor, ako každý iný predátor, si vyberal svoju korisť podľa princípu optimalizácie pomeru nákladov a výnosov.

Vzhľadom na túto rovnováhu boli ostatní ľudia vysoko hodnoteným typom koristi, keďže v porovnaní s inou korisťou sa z nich dalo získať množstvo potravy a energie pri ozaj nízkych energetických výdajoch.

Zistenia budú zverejnené online v časopise Journal of Human Evolution v júni 2019.  

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65431-ancient-human-cannibalism-calories.html

Obrázok: thenypost.files.wordpress.com/2019/05/spanish-cannibals.jpg?quality=90&strip=all&w=618&h=410&crop=1

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.