Prečo gény naznačujú, že časť mužov pred 7 000 rokmi vymrela?

Grécke vyobrazenie boja nad telom Patroklosa.

Moderné mužské gény naznačujú, že sa pred 5000 až 7 000 rokmi stalo niečo zvláštne. Zdá sa, že väčšina mužského obyvateľstva v celej Ázii, Európe a Afrike zomrela, pričom zanechala za sebou len jedného muža na 17 žien.

Táto „populácia“ zvaná aj „prekážka“ bola prvýkrát profilovaná v roku 2015 a odvtedy sa vedci snažia zistiť, čo tento stav spôsobilo. Jedna hypotéza konštatuje, že pokles populácie mužov sa vyskytol v dôsledku ekologických alebo klimatických faktorov, ktoré postihli hlavne mužských potomkov, kým iné smerovanie naznačuje, že uhynutie nastalo, pretože niektorí muži mali v spoločnosti väčšiu moc a tým plodili zákonite viac detí.

25. mája 2018 sa objavilo ďalšie možné vysvetlenie: Ľudia žijúci v patrilineárnych klanoch (pozostávajúcich z mužov rovnakého pôvodu) mohli bojovať navzájom medzi sebou a zničiť tak celé mužské línie naraz.

Podľa Marcusa Feldmana, populačného genetika na Stanfordskej univerzite v Kalifornii, bol však tento pomer 17 žien na jedného muža tak veľmi extrémny, že musí existovať aj ďalšie vysvetlenie tohto stavu. Nová štúdia sa zaoberá spôsobom, akým ľudia žili a bojovali navzájom. Inými slovami, v skutočnosti nebolo menej mužov, existovala len menšia rozmanitosť medzi mužmi.

Ľudia majú 23 párov chromozómov, ktoré nesú väčšinu našich génov. Pohlavie určuje práve 23. pár, pričom ženy majú dva chromozómy X, muži majú jeden chromozóm X a jeden chromozóm Y.

Pretože dedičstvo je tvorené jedným chromozómom z každého rodiča, gény sa obvykle miešajú a zvyšujú rozmanitosť medzi druhmi. Ale chromozóm Y, ktorý nemá ženský náprotivok, sa nezmiešava, takže zostáva takmer rovnaký cez starého otca po otca a na syna (s výnimkou prípadných mutácií, ktoré vysvetľujú, prečo sa chromozóm Y medzi mužmi líši).

Teória chromozómu Y

Na testovanie svojej teórie výskumníci vykonali 18 simulácií, v ktorých vytvorili rôzne scenáre tohto stavu, pričom narábali s mutáciami chromozómu Y, súťažou medzi skupinami a smrťou. Ich simulácie ukázali, že vojna medzi patrilineárnymi klanmi mohla spôsobiť vyhynutie celej mužskej vetvy. Členovia každého patrilineárneho klanu by mali navzájom veľmi podobné chromozómy. Takže ak jeden klan zničil iný klan, znamenalo to šancu, že sa rodina chromozómu Y presunie na potomstvo.

V simuláciách výskumníkov, v ktorých neexistovali patrilineárne klany, sa však nedosiahol potrebný výsledok. Navyše, ženská DNA podobný stav nevykazuje, a to ani podľa mitochondriálnej DNA (typ DNA, ktorá sa prenáša na dieťa iba z matky).

V tej istej skupine mohli ženy pochádzať odkiaľkoľvek. Do skupiny sa mohli dostať buď z víťazných ťažení proti iným skupinám, alebo to mohli byť ženy, ktoré predtým v tejto oblasti žili. Ak sa pozrieme na kolonizáciu v uplynulej histórii, ľudia v bojoch vo všeobecnosti zabili všetkých mužov a ženy si nechali pre seba.

Monika Karminová, populačná genetička na univerzite v Tartu v Estónsku, ktorá na novej štúdii neparticipovala, sa vyjadrila, že krása tejto štúdie tkvie v spôsobe, akým výskumníci zaradili svoju hypotézu a preukázali, že „bojové klany sú skutočne schopné spôsobiť drastický pokles mužskej genetickej rozmanitosti“.

Karminová ako hlavná autorka štúdie z roku 2015, ktorá na toto vymretie mužského genofondu  upozornila, je však presvedčená, že muselo ísť o súhru viacerých sociokultúrnych faktorov.  

Chris Tyler-Smith, evolučný genetik v inštitúte Sanger v Spojenom kráľovstve, ktorý sa tejto štúdie taktiež nezúčastnil, odobruje názor výskumníkov, keďže robili dôkladné počítačové simulácie, zatiaľ čo predchádzajúce výskumy robené neboli. Predpoklad, že príčinou tohto stavu boli boje, je podľa neho viac ako rozumný, najmä vzhľadom na časové obdobie, kedy sa to stalo.  

Ľudia pred 5000 až 7 000 rokmi ešte stále žili v malých klanoch, pričom sa venovali drobnému poľnohospodárstvu, a až neskôr sa zmenili na väčšie spoločnosti a vybudovali veľké mestá. Podľa Tyler-Smitha to bol prechod medzi ranným poľnohospodárstvom používajúcim kamenné nástroje a neskorším poľnohospodárstvom v spoločnostiach používajúcich kovové nástroje.

Podľa Feldmana sa po tomto incidente už ukazuje začiatok spoločenských organizácií a prechod od malých spoločností k mestám a organizovaným skupinám ľudí, ktoré už nemajú taký záujem na udržiavaní línie chromozómu Y. Počas tejto doby sa mužská populácia vrátila späť.

Podľa Feldmana sa zvyčajne výskumníci zameriavajú na správanie, ktoré môže mať genetický základ, ale nie na správanie, ktoré ovplyvňuje gény. Nové zistenie je príkladom toho, čo môže kultúrna preferencia urobiť pri zmene úrovne genetických variácií.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62754-warring-clans-caused-population-bottleneck.html

Obrázok: achillesshieldblog.files.wordpress.com/2015/12/closeup-of-black-figure-attic-calyx-krater-c-

530bc-with-fighting-greek-warriors-over-dead-body-of-patroklos.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.