Prečo vykrádači hrobov vynechali tento starodávny hrob?

Novoobjavený hrob ženy Neko, ktorá žila pred 1800 rokmi.

Vykrádači hrobov mali čas cez 1800 rokov, aby ukradli vzácne zlaté šperky pochované so šľachtičnou na gréckom ostrove Sikinos. Otázka znie, čo tejto šľachtičnej (podľa gréckeho nápisu na jej hrobe menom Nekyo/Neko) umožnilo odpočívať v pokoji tak dlho?

Mala výnimočne dobre skrytý hrob, ktorý až nedávno objavili grécki archeológovia.

Vykrádači hrobov sa dostali do iných starovekých hrobov na ostrove Sikinos, ktorý je súčasťou skupiny ostrovov Kyklady. Vynechali však jej hrobku, pretože je ukrytá na slepom mieste medzi dvoma stenami v suteréne byzantského kostola a kláštora.

Neko však pôvodne nebola pochovaná v kláštore. Keď pred 1800 rokmi zomrela, bola pochovaná vedľa rímskeho pamätného pomníka. Hrob bol plný drahocenných pokladov, vrátane zlatých náramkov, prsteňov a dlhého zlatého náhrdelníka, ako aj vyrezávanej ženskej postavy, sklenených a kovových váz a odevov.

Neko bola pochovaná v obdĺžnikovom hrobe v klenbe vzácneho pamätníka z rímskeho obdobia. Až doteraz archeológovia nevedeli, koho tento pamätník alebo mauzóleum malo ctiť. Teraz už vedia, že mauzóleum patrí k Neke.

Je to veľmi zriedkavé a vzácne odhalenie, pretože známy pamätník, jeden z najpôsobivejších v Egejskom mori, má konečne identitu. Odrazu poznáme osobu, pre ktorú bola budova postavená, máme jej pozostatky, jej meno.

Tento pomník bol neskôr premenený na byzantský kostol a kláštor.

Napriek tomu, že Neko bola pochovaná na Sikinose, juhovýchodne od Atén, nie je jasné, či tam Neko počas svojho života aj žila.

Archeológovia sa teraz snažia dozvedieť o nej viac, stále sú totiž len na začiatku.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/63155-why-robbers-missed-ancient-grave.html

Obrázok: en.protothema.gr/wp-content/uploads/2018/07/siki3-768×511.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.