Predstavenie zberateľských odborov
Za spolupráce Mestského kultúrneho strediska Snina, Slovenskej numizmatickej spoločnosti a Európskej zberateľskej spoločnosti sa dňa 1. decembra uskutočnilo v sninskom kaštieli zaujímavé podujatie s názvom Predstavenie zberateľských odborov. Okrem zberateľstva bolo toto podujatie obohatené o prednášky venované histórii sninského regiónu.
Ešte pred samotným otvorením sa o 10.00 uskutočnilo predstavenie zberateľských disciplín a zberateľského materiálu pre žiakov a študentov sninským škôl. Program pre širokú verejnosť začal presne o 15.00. Riaditeľ MKOS Snina, RNDr. Daniel Andráško, uvítal tradične všetkých prítomných a potom prenechal slovo Mgr. Jánovi Bocanovi. Ten úvodnou prednáškou pod názvom Praktické zberateľstvo informoval prítomných hlavne o histórii zberateľstva, jednotlivých zberateľských disciplínach, typoch zbierok a vyzdvihol aj dôležitosť spolupráce zberateľov s múzeami.
Druhou prednášajúcou bola Ing. arch. Katarína Palgutová, PhD., z múzea v Zemplínskych Hámroch, jedného z najmladších múzeí na Slovensku. Múzeum je zamerané hlavne na prezentáciu tunajšej tradície výroby železa, vďaka ktorej Snina a jej okolie zaznamenali v 19. storočí búrlivý rozvoj. Prednáškou s názvom Prezentácia kultúrneho dedičstva si prednášajúca dala za úlohu vysvetliť, čo sú to pamiatky a zdôrazniť ich dôležitosť v kultúrnom živote spoločnosti.
Záverečné slovo patrilo ThDr. Petrovi Sorokovi, PhD., pravoslávnemu duchovnému z obce Osadné. Ten prednáškou s názvom Krypta v Osadnom ako unikátna pamiatka na Slovensku prezentoval zaujímavú históriu obce (vývoj kresťanskej viery – pravoslávie, gréckokatolicizmus, 1. svetová vojna) a hlavne najvýznamnejšiu pamiatku Kryptu vojakov z 1. svetovej vojny nachádzajúcu sa pod pravoslávnym chrámom. Okrem toho sme sa dozvedeli aj o ďalších plánovaných aktivitách zameraných na posilnenie cestovného ruchu (kolesový vláčik, turistické centrum).
Po prednáškach využili účastníci možnosť bližšie si prezrieť vystavené zbierky (žreby, mince, bankovky, poštové známky, pivné etikety a pod.), ktoré pochádzajú prevažne zo zbierky dlhoročného zberateľa Jána Kizlinga z Nižného Hrabovca.
Ďakujem všetkým (prednášajúcim, zúčastneným) za príjemný podvečer v sninskom kaštieli a už teraz sa teším na ďalšie podobné aktivity.
__________
Autor: Tomáš Karľa
Zdroj: facebook.com/sninakastiel/?fref=ts
Obrázky: Róbert Jakubec, Ján Bocan (autor fotografie grafiky kaštieľa)
